- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 36572

Jūros kiaulytė – 1,5-1,8 kg sveriantis graužikas, kurį mielai renkasi auginti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Šie mieli padarėliai pasižymi ypatingai jautria uosle, tačiau negali pasigirti gera rega ir klausa. Jūros kiaulytės yra gudrūs augintiniai, kurie įsimena savo vardą ir gali išmokti įvairių nesudėtingų triukų, todėl jūros kiaulyčių auginimas gali įnešti daug smagių akimirkų į jūsų gyvenimą. Žinoma, visada svarbu pasirūpinti, kad augintinio priežiūra būtų tinkama – tokiu atveju jūros kiaulytė gali sulaukti net 8-10 metų.
Jūros kiaulytės narvelis
Dažniausiai pasirenkamas 60x40 cm jūros kiaulytės narvelis, tačiau kuo jis bus erdvesnis, tuo bus geriau. Patogiausia rinktis narvelį ištraukiamu dugnu, nes tokiu atveju narvelį galėsite nesunkiai išvalyti (tą rekomenduojama atlikti kas 3-4 dienas). Narvelyje turi būti prikabinama speciali graužikams skirta gertuvė: jei rinksitės pastatomą dubenėlį, augintinis vandenį gali išpilti ar į jį prikapstyti kraiko. Tinkamiausias kambario temperatūros vanduo, jį patartina keisti kas 2-3 dienas. Maisto dubenėlis turėtų būti pagamintas iš tokių medžiagų, kurių neįveiks aštrūs jūros kiaulytės dantys (pavyzdžiui, galite rinktis keramikinį dubenėlį, kuris tvirtinamas narvelio viduje).
Kokį kraiką pasirinkti?
Jūros kiaulyčių augintojai dažniausiai nusprendžia rinktis medžio drožlių kraiką, tačiau svarbu atsižvelgti į tai, iš ko jis pagamintas. Geriausiu pasirinkimu gali būti lapuočių medžių drožlės, nes pušų ar kedro drožlėse esantys aliejai skleidžia nuodingas medžiagas, kurios gali turėti poveikį jūros kiaulytės sveikatai. Nesirinkite labai smulkių pjuvenų, nes jų gali patekti į graužiko akis ar į kvėpavimo takus. Galite rinktis ir popierinį kraiką, kuris įprastai yra gaminamas iš celiuliozės pluošto. Toks kraikas yra labai minkštas, iš jo nesunkiai galima susisukti urvelį. Jokiu būdu negalima naudoti laikraščio skiaučių, nes jose yra nuodingų medžiagų, kurios augintiniui gali būti pražūtingos. Taip pat nėra tinkamas katėms skirtas kraikas – jei jūros kiaulytė jo paragaus, gali užsikimšti virškinamasis traktas.
Jūros kiaulytės šėrimas
Pagrindinis jūros kiaulyčių valgiaraščio „patiekalas“ – šienas arba žolė. Papildomai jūros kiaulytėms galima duoti įvairių vaisių, daržovių ir žalumynų. Savarankiškai subalansuoti jūros kiaulyčių mitybą gali būti gana nelengva, todėl tikrai nesuklysite pasirinkti specialų jūros kiaulytėms pritaikytą pašarą, kuriame bus pakankamai reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Augintinį patartina šerti du kartus per dieną (ryte ir vakare), geriausia kasdien tą atlikti tokiu pat metu. Šiltuoju metų laiku savo kieme galite priskinti kiaulpienių ar dobilų, tačiau labai svarbu įsitikinti, kad tarp jų nepasitaikytų nuodingų augalų. Nusprendę palepinti augintinį, jam galite duoti braškę, žemuogę, obuolio ar arbūzo griežinėlį (be sėklyčių). Taip pat jūros kiaulytės labai mėgsta morkas ir agurkus – jei duosite daržoves, kurias užauginote patys, jų lupti nereikės (pakaks tik nuplauti). Jei daržoves pirksite parduotuvėje, jas patartina labai kruopščiai nuplauti arba nuskusti.
Vitaminas C
Jūros kiaulytėms vitaminas C yra gyvybiškai reikalingas, tačiau šio vitamino jūros kiaulyčių organizmas negali pasigaminti savarankiškai. Puikiu pasirinkimu gali būti skystas vitaminas C, kurio kasdien užlašinkite ant maisto (paros norma – maždaug 5 lašai). Taip pat galite duoti tokių maisto produktų, kuriuose gausu šio vitamino (burokėlių lapų, bazilikų, salierų, špinatų, salotų lapų). Vis dėlto, jei rinksitės subalansuotą jūros kiaulytėms skirtą pašarą, papildomai vitamino C duoti nereikės – jo bus pašaro sudėtyje.
Pavojai
Nors jūros kiaulytės mėgsta daugelį daržovių, tačiau svarbu žinoti, kad ne visos jos yra tinkamos jūsų augintiniui. Nerekomenduojama duoti kopūstinių daržovių – lapinių kopūstų, brokolių ar kininių kopūstų. Taip pat nepatartina duoti bulvių, burokėlių, ridikų, taip pat ir virtų daržovių. Jūros kiaulytę gali pražudyti kambarinių augalų lapai, taip pat ir įvairūs žmonėms skirti skanumynai – šokoladas, sausainiai, ir t.t. Neduokite jūros kiaulytei egzotinių vaisių – citrinų, apelsinų, ananasų, ir t.t.
Užimtumas
Augintinis bus laimingas tik tada, jei turės galimybę pakankamai daug judėti. Jūros kiaulytę tikrai nudžiugins specialus graužikams skirtas kamuoliukas, kuriame galima paslėpti skanėstų. Kamuoliukui judant, skanėstai byrės pro tam skirtą ertmę, o jūsų augintinį tai tikrai labai sudomins. Namuose karts nuo karto paleiskite augintinį palakstyti, tačiau tą darykite tik tada, kai turėsite galimybę augintinį stebėti. Vasaros metu lauke galite pastatyti aptvarėlį, kuriame galėsite paleisti savo augintinį.
Ką dar svarbu žinoti?
Jūros kiaulytės dantys auga visą gyvenimą, todėl augintinis nuolatos turi ką nors graužti. Tam galima rinktis medžio šakeles, specialią graužikams skirtą kreidą ar druską. Jei jūros kiaulytės dantys taps per ilgi, prireiks kreiptis į veterinarą, kuris patrumpins augintinio dantis. Dažnu klausimu tampa ir tai, ar galima jūros kiaulytes maudyti: tą daryti reikėtų tik tada, jei tai yra būtina (pavyzdžiui, jei kailiukas labai susitepa). Maudyti jūros kiaulytę reikėtų pakankamai šiltame vandenyje, po maudynių svarbu gerai nusausinti kailiuką, ir vengti skersvėjo.