Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

 

Veislė: Škotų nulėpausis
Kilmės šalis: Škotija
Spalvos: Įvairios spalvos: balta, mėlyna, raudona, kreminė, juoda
Svoris: 3-8 kg
Ilgaamžiškumas:   11-15 metų
Kiti pavadinimai: Scottish Fold

Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

Kaip ir sako veislės pavadinimas, Škotų nulėpausis iš kitų kačių veislių išsiskiria nedidelėmis nulėpusiomis ausimis, kurios suteikia itin mielo gyvūno išvaizdą. Škotų nulėpausiai neretai yra lyginami su pelėdomis – mažos ausytės ir didelės apskritos akys iš tiesų suteikia panašumų į pelėdą. Šios veislės katės yra gana ramios, meilios ir draugiškos. Nors kartais išvaizda yra apgaulinga, tačiau tik ne tada, kai kalbama apie šios veislės kates – jos atrodo tikras gerumo įsikūnijimas, ir iš tiesų tokios ir yra. Žinoma, viena kita katiniška išdaiga pasitaiko ir jų kasdienybėje, tačiau pažvelgus į mielą gražų snukutį apie tai netrukus pamirštame.

skotu nulepausis Scottish Fold

Škotų nulėpausių kačių veislės istorija

Tai yra gana nauja kačių veislė, kuri išpopuliarėjo visai neseniai. Šias kates 1961 metais pradėjo veisti piemuo iš Škotijos regiono – jį labai sužavėjo katytės Susie atvesti kačiukai, kurie buvo su nulėpusiomis ausimis.

Įdomu tai, kad veisiant Škotų nulėpauses kates vienas iš tėvų būtinai turi būti Škotų stačiaausis – tik tokiu atveju galima tikėtis išveisti kačiukus nulėpusiomis ausimis. Vos tik gimę visi kačiukai būna stačiomis ausimis ir tik trečią-ketvirtą gyvenimo savaitę ausys nulinksta arba lieka stačios. Kačių veisėjai negali iš anksto numatyti, kiek vados kačiukų bus stačiomis ir kiek – nulėpusiomis ausimis. 

Škotų nulėpausės katės yra labai vertinamos, nes ne kiekvienoje vadoje tokių kačių gimsta. Ar kačiukai galės dalyvauti parodose, tai galima spręsti po maždaug 12 savaičių nuo vados gimimo.

Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

Škotų nulėpausis: išvaizda

Škotų nulėpausių galva yra apvali ir plati, smakras – trumpas. Šių kačių nosis tiesi, trumpa ir plati, šiek tiek lenkta ir pereinanti į aukštą kaktą. Ausys yra nedidelės, lenktos, pasvirusios į priekį, jų galiukai – užapvalinti ir nukreipti į kaktos centrą. Akys gali būti žalios arba melsvai žalios, jos didelės ir apvalios, suteikiančios Škotų nulėpausiams pelėdišką žvilgsnį. Akys yra nutolusios viena nuo kitos, svarbu, kad jų spalva derėtų prie kailio spalvos.

Škotų nulėpausiai yra vidutinio kailio ilgio katės, kailis minkštas ir purus, pripažįstamos įvairios kailio spalvos: balta, mėlyna, raudona, kreminė, juoda. Šios veislės kačių nosis bei padai turėtų būti tokios pačios spalvos kaip ir pagrindinė kailio spalva.

Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

Škotų nulėpausis: charakteris

Nors Škotų nulėpausiai yra gana judrūs, tačiau žaidžia tik tada, kai pagauna ūpas. Šios veislės katės puikiai tinka ramiems žmonėms, nes škotukas niekada nebus įkyrus ir neragins su juo žaisti, jei šeimininkas tam nebus nusiteikęs. Škotų nulėpausiai šiek tiek „kalba“, tačiau tai daro pusbalsiu – neverta baimintis, kad katė kels daug triukšmo.

Škotų nulėpausiai visiškai nerodo jokios agresijos – tiesą sakant, šios katės nė neįtaria, kad nagai ir dantys gali būti naudojami ginantis. Na, gal gresiant rimtam pavojui ir atsiskleistų plėšrūniška prigimtis, tačiau namuose „muštynių“ neturėtų kilti. Škotų nulėpausiai kuo puikiausiai sutars su visais šeimos nariais, tačiau reikėtų gerbti katės privatumą ir prievarta neimti jos ant rankų. Jei žmonių elgesys škotukui nepatiks, jis nepuls „aiškintis“, kuris yra viršesnis, o paprasčiausiai apsisuks ir nueis.

Škotų nulėpausės greitai prisitaiko prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų, todėl kraustymasis į kitą vietą ar kelionė į sodybą joms neatrodys kaip pasaulio pabaiga. Įdomu tai, kad škotukai visiškai nebijo vandens, todėl prireikus katę ogalima ir išmaudyti. Žinoma, Škotų nulėpausės  mėgsta švarintis pačios, todėl nereikėtų pernelyg dažnai atimti iš jų tokio malonumo.

Škotukai gerai sutaria ir su kitais gyvūnais, dominavimo ženklus demonstruoja itin retai, taigi, dėl šių kačių galite būti visiškai ramūs – jos taikiai sugyvens ir su kitais augintiniais.

Škotų nulėpausis (Scottish Fold)

Škotų nulėpausis: priežiūra

Škotų nulėpausės nėra labai išrankios katės, tačiau svarbu pasirūpinti, kad jų mityba būtų visavertė. 

Svarbu reguliariai valyti ausis ir kelis kartus per savaitę pašukuoti katės kailiuką. Švara Škotų nulėpausiams yra ypatingai svarbi, todėl nepamirškite laiku pakeisti kraiką.

Vyresnes nei aštuonerių metų škotukes rekomenduojama kartą per metus nuvežti į veterinarijos kliniką – vizito metu bus vertinama inkstų ir kepnų veikla, taip pat ir dantų būklė.

Kartais dėl paveldimumo Škotų nulėpausės kenčia dėl stuburo, galinių letenų ir uodegos deformacijos – dažniausiai taip nutinka dėl to, kad yra suvedamos dvi raukšlėtas ausis turinčios katės.

Rinktis Škotų nulėpausių veislyną vertėtų itin atidžiai – pasidomėkite, kokiomis ligomis sirgo suvestų kačių palikuonys, ir t.t. Atsakingi veisėjai visada mielai suteiks jus dominančią informaciją, tad apsispręsti galėsite daug paprasčiau. 

Škotų nulėpausės prisitaikys ir aktyvių, ir ramesnio būdo žmonių namuose. Šios katės puikiai tinka ir pradedantiesiems kačių augintojams. Jei bijote, kad į namus parsinešite katę - uraganą, galite būti tikri, kad taip tikrai nenutiks. Nors šios katės yra gana aktyvios, tačiau pasižymi atsargumu ir santūrumu – jos savo charakteriu pavergia kiekvieną kačių mylėtoją.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.