Selkirk Rex katės (Selkirk Rex)

Selkirk Rex katės (Selkirk Rex)

 

Veislė: Selkirk Rex katės
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: Balta, šokoladinė, alyvinė, sidabrinė, dūminė, taip pat galimi įvairūs raštai ar dvispalviškumas
Charakteris: Kantri, tolerantiška, meili, švelni, prieraiši, žaisminga, smalsi, aktyvi
Svoris: 4,5-6 kg
Ilgaamžiškumas:   14-15 metų
Kiti pavadinimai: Selkirkreksas, Selkirk Rex, Pudelinė katė, Poodle cat

Dėl nuostabaus banguoto kailio Selkirk Rex katės kartais yra vadinamos katėmis avies kailyje, ir čia kalbama ne vien tik apie šių kačių išvaizdą. Šios veislės augintinės yra labai kantrios, tolerantiškos ir meilios. Selkirk reksai mielai bendrauja su vaikais ir gyvūnais, žaidimų draugus pripažįsta praktiškai visus. Šios veislės augintinės yra puikios šeimos bičiulės, kurios niekada nerodo agresijos, ir pavergia savo meilumu. Tai yra aktyvios ir žaismingos katės, kurioms katiniškos išdaigos tikrai nėra svetimos. Šioms katėms būdingas smalsumas ir nuolatinė šeimininkų „priežiūra“. Nusiteikite – su Selkirk rex kate namuose nuobodu tikrai nebus!

balta selkirk rex kate Selkirk Rex

Veislės istorija

Selkirk rex kačių veislės atsiradimas – visiškas atsitiktinumas. 1987 metais Vajomingo valstijos prieglaudoje katytė atsivedė vadą, kurioje pastebėta išskirtinės išvaizdos katė. Ypatingai nustebino jos garbanotas kailis ir riesti ūsai. Ši katytė (pavadinta Miss DePesto of Noface) pateko pas persų veislės kačių veisėją, ir suaugusi buvo sukryžminta su grynaveisliu juodos spalvos persų veislės katinu. Gimusioje vadoje trys kačiukai turėjo neįprastai garbanotą kailį, todėl buvo daroma prielaida, kad ši mutacija yra susijusi su dominuojančiojo geno buvimu. Vėliau laukė ilgas selekcinis darbas, šie neįprastos išvaizdos kačiukai buvo kryžminami su persų, egzotų, britų ir Amerikos trumpaplaukėmis katėmis. Vėliau atlikti tyrimai patvirtino, kad Selkirk rex kačių veislės atsiradimą lėmė spontaninė mutacija, kuri yra dominuojanti. Būtent dėl šios priežasties Selkirk reksai gali būti kryžminami su kitų veislių katėmis, ir tai leidžia palaikyti genetinę įvairovę. Pirmasis Selkirk rex kačių veislynas Lietuvoje buvo įregistruotas 2010 metais.

selkirk rex kates Selkirk Rex

Selkirk Rex katės: išvaizda

Iš pažiūros Selkirk Rex katės yra gana stambios ir tvirtos, tačiau sveria jos gana nedaug – nuo 4,5 iki 6 kilogramų. Šios veislės katėms yra būdingas kiek „kampuotas“, raumeningas kūnas. Galva didelė, apvali, ausys ir akys vidutinio dydžio. Iki šių dienų Selkirk Rex katės yra kryžminamos ne tik su šios veislės atstovėmis, bet taip pat ir su britų trumpaplaukėmis ir persų katėmis – tai atsispindi ir jų išvaizdoje. Garbanotas Selkirk rex kačių kailis gali būti dviejų tipų – ilgas arba trumpas. Bet kuriuo atveju kailis yra labai švelnios ir minkštos tekstūros, jį labai malonu liesti. Daugiausiai garbanų susiformuoja vidinėse šonų pusėse bei kaklo srityje. Katei augant, kailis kurį laiką tiesėja, tačiau tai – tik laikinas etapas. Leistinos kailio spalvos gali būti labai įvairios – priimtina šokoladinė, alyvinė, sidabrinė, dūminė spalva, taip pat galimi įvairūs raštai ar dvispalviškumas.

selkirk rex kate Selkirk Rex

Selkirk Rex katės: charakteris

Selkirk Rex katės yra labai prieraišios, todėl didžiąją laiko dalį nori praleisti šalia šeimininko. Tai nėra įkyrios katės, dažnai joms visiškai pakanka būti toje pačioje patalpoje, kad galėtų stebėti savo šeimininką. Dėl švelnaus charakterio ir neišsenkančios kantrybės Selkirkai gali būti auginami ir tose šeimose, kuriose yra mažų vaikų. Taip pat Selkirk Rex katės toleruoja kitus gyvūnus, gali būti auginamos ir namuose, kuriuose yra šunų ar daugiau kačių. Selkirk Rex katės mielai bendrauja ir su svečiais – į juos katės žvelgia ne kaip į nepageidaujamus atvykėlius, bet kaip į potencialius draugus, kurie gali katę paglostyti ar su ja pažaisti. Selkirk Rex katės nesunkiai prisitaiko prie gyvenimo sąlygų, svarbu tik tai, kad katė gautų pakankamai dėmesio ir šeimininkų meilės. Vos tik paglostysite Selkirk Rex katę, iš karto išgirsite, kaip įsijungia jos „varikliukas“ – šios augintinės murkia daug ir dažnai, atrodo, kad padaryti jas laimingomis tikrai nėra sunku. Šios veislės augintinės yra smalsios ir aktyvios, sudominti Selkirk reksą žaidimu tikrai nebus sunku. Žaislams šios katės tikrai nėra išrankios, tam puikiai tiks ir gana primityvūs savadarbiai žaislai ir čežantis popierius ar vyno butelio kamštelis. 

selkirk rex kates Selkirk Rex

Selkirk Rex katės: priežiūra

Selkirk Rex katės pasižymi stipria sveikata, šios veislės augintinės paprastai gyvena apie 14-15 metų. Tai yra gana jauna kačių veislė, kuri dar nėra įgijusi milžiniško populiarumo, o veisimas yra atliekamas itin atsakingai. Ligų, kuriomis Selkirk reksai sirgtų dažniau nei kitos katės, paprasčiausiai nėra, todėl galite būti užtikrinti, kad tokio augintinio priežiūra nepareikalaus ypatingai daug dėmesio. Svarbu pasirūpinti, kad augintinės mityba būtų visavertė – paprasčiausias būdas tą padaryti tiesiog parinkus kokybišką sausą pašarą. Augantiems kačiukams gali pasireikšti vitamino B trūkumas, todėl pasikonsultavę su veterinaru galite duoti šių maisto papildų. Labai svarbu normuoti duodamo pašaro kiekį – nutukimas yra gana dažnas Selkirk reksų sveikatos sutrikimas, todėl to geriausia išvengti.

Trumpaplaukių Selkirk Rex kačių kailio priežiūra pareikalaus mažiau dėmesio nei ilgaplaukių – šias kates pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę. Šėrimosi laikotarpiu ir ilgaplaukiai, ir trumpaplaukiai Selkirk reksai turėtų būti šukuojami kiekvieną dieną. Maudyti šias kates reikėtų tik tada, kai tai yra būtina. Šios veislės katės nagus rekomenduojama pakirpti maždaug kas tris savaites.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.