Manksų katės (Manx cat)

Manksų katė (Manx cat)

 

Veislė: Manksų katės
Kilmės šalis: Meno sala
Spalvos: Galimos įvairios kailio spalvos ir dėmės
Charakteris: Protinga, žaisminga, draugiška, prieraiši, meili
Svoris: 4-7 kg
Ilgaamžiškumas:   10-12 metų
Kiti pavadinimai: Meno katė, Meno beuodegė katė, Manksas, Manx cat, Manks cat
Vados dydis: 5

Manksų katės pasižymi švelniu charakteriu, jos yra labai draugiškos ir prieraišios. Šios veislės augintinės noriai bendrauja su vaikais, puikiai sutaria su namuose esančiais gyvūnais. Manksų katė nesunkiai prisitaiko prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų, todėl tokią augintinę galima pasiimti į kelionę. Manksų katės neretai yra lyginamos su šunimis – jos gali išmokti įvairių nesudėtingų komandų, labiau prisiriša ne prie aplinkos, bet prie šeimininko. Įdomu tai, kad šios katės visiškai nebijo vandens ir net mėgsta būti maudomos!

manksu kates manx cat

Veislės istorija

Manksų katės yra žinomos jau nuo seno, o istorijų, pasakojančių apie šių kačių kilmę, tikrai nestinga. Vienoje legendoje pasakojama, kad Nojus per greitai uždarė arkos duris, todėl nurėžė šiai katei uodegą, todėl ji uodegos neturi iki šių dienų. Kitoje istorijoje pasakojama, kad šios beuodegės katės į Man salą pateko iš sunaikintų ispanų laivų. Vis dėlto, šių kačių kilmė yra gana paprasta: tai – mutacijų rezultatas kryžminantis britų trumpaplaukėms katėms. Toje vietoje, kurioje turėtų būti uodega, dažnai būna tiesiog duobutė arba nedidelė ataugėlė. Gimę kačiukai, priklausomai nuo jų uodegos ilgio, gali būti vadinami beuodegiais, trumpauodegiais arba ilgauodegiais. Mutavęs genas, dėl kurio kačiukai gimsta be uodegų, taip pat lemia ir tam tikras skeleto deformacijas: jei yra veisiamos dvi beuodegės Manksų katės, kačiukai dažniausiai gimsta negyvi arba ilgai neišgyvena. Veisėjų teigimu, geriausi veislės atstovai gimsta tuomet, jei yra poruojami du trumpauodegiai. Nors gali atrodyti, kad ši veislė – tai žmogaus veiklos padarinys, tačiau tai nėra tiesa. Beuodegės katės yra žinomos dar nuo XVI amžaus pradžios, o tai įrodo, kad veislė gali gyvuoti ir be žmogaus įsikišimo. Parodose šios katės demonstruojamos nuo 1800 metų, o pirmasis veislės standartas buvo sudarytas 1903 metais.

manksu kates manx cat

Manksų katės: išvaizda

Manksų katės yra vidutinio dydžio, įprastai sveria nuo 4 iki 7 kilogramų. Šių kačių išvaizda labai panaši į britų trumpaplaukių, tačiau nesunkiai pastebėsime patį svarbiausią skirtumą – Manksų katės neturi uodegos arba ji trumpa. Šios veislės kačių galva yra didelė, apvali, skruostikauliai labai ryškūs. Snukis ir smakras labai tvirti, nosis plati ir tiesi. Ausys išaugusios viršugalvyje, šiek tiek palinkusios į priekį, užapvalintais galiukais. Akys didelės, apvalios, jų spalva paprastai sutampa su kailio spalva. Kūnas elegantiškas ir tvirtas, krūtinė plati, nugara trumpa. Užpakalinė kūno dalis yra šiek tiek aukščiau už pečius. Kojos trumpos, tvirtos, galinės kojos ilgesnės už priekines. Kailis dvigubas: pavilnė trumpa ir tanki, dengiamasis kailis ilgesnis už pavilnę, švelnus. Leistinos įvairios kailio spalvos, išskyrus Siamo katėms būdingą spalviškumą.

manksu kates manx cat

Manksų katės: charakteris

Manksų katės labai prisiriša prie visų šeimos narių ir visada vertina jų dėmesį. Šios veislės augintinės yra labai meilios ir mėgsta būti glostomos. Jos greitai prisitaiko prie jas supančios aplinkos, noriai bendrauja ne tik su pažįstamais žmonėmis, bet taip pat ir su atvykusiais svečiais. Manksų katės mėgsta ir kačių, ir šunų draugiją, niekada nerodo agresijos. Šios katės yra gana energingos, tačiau jų aktyvumas, lyginant su kitomis katėmis, yra vidutinis. Manksų katės be reikalo nemiaukia, tai yra gana tylios augintinės. Šios veislės katės labai greitai perpranta namuose nustatytas taisykles ir jų nelaužo. Tai yra atsargios ir tvarkingos augintinės, kurios niekada nebando savo šeimininkų kantrybės – nesikarsto užuolaidomis, nevarto ant spintelių sudėtų daiktų, ir t.t. Vis dėlto, Manksų katės yra gana smalsios ir mėgsta patikrinti, kas slepiasi spintoje ar pirkinių maišuose. Tai, kad Manksų katė neturi uodegos, jai tikrai netrukdo karstytis ar šokinėti, tačiau šios veislės katės yra ganėtinai ramios.

manksu kates manx cat

Manksų katės: priežiūra

Manksų katės dažniausiai gyvena 10-12 metų. Šios veislės katėms dėl deformuoto stuburo gali kilti tam tikrų sveikatos sutrikimų: pavyzdžiui, jei iškrypęs slankstelis paveikia stuburą, vyresnio amžiaus katės gali būti linkusios į artritą. Kai kurių kačių išangės kanalas gali būti pernelyg ankštas – tokiu atveju pasireikš tuštinimosi problemos. Jei nuspręsite įsigyti Manksų katę, labai atidžiai rinkitės veislyną: pasidomėkite kačiukų tėvų sveikatos tyrimų rezultatais, paklausinėkite apie ankstesnes vadas, ir t.t. Šių kačių mitybai vertėtų skirti ypatingą dėmesį – pasirūpinkite, kad augintinė gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, o maistas būtų pakankamai gerai virškinamas. Manksų katės ne visada jaučia saiką, tad duodamo maisto kiekį rekomenduojama normuoti.

Kailio priežiūrai taip pat skirkite pakankamai dėmesio – jį šukuokite bent porą kartų per savaitę. Jei prireiktų katę išmaudyti, tą padaryti neturėtų būti labai sudėtinga, nes manksai dažniausiai mėgsta vandens procedūras. Šios veislės augintinė geriausiai jaučiasi gyvendamos namuose, todėl neišeinančioms į lauką katėms reguliariai trumpinkite nagus. Taip pat nepamirškite pasirūpinti katės burnos higiena – bent kartą per savaitę išvalykite dantis specialia dantų pasta ir šepetėliu, arba naudokite kitas katėms skirtas dantų priežiūros priemones.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.