Rytų Sibiro laika (East Siberian Laika)

Rytų Sibiro laika (East Siberian Laika)

 

Veislė: Rytų Sibiro laika
Kilmės šalis: Rusija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Juoda, balta, pilka, Rausvai ar gelsvai ruda, juosvai pilkšva
Charakteris: Ramus, santūrus, bebaimis, budrus, sargus, ištikimas
Ūgis: 51-64 cm
Svoris: 19-23 kg
Ilgaamžiškumas: 10-12 metų
Kiti pavadinimai: East Siberian Laika
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Rytų Sibiro laika – tai šunų veislė, kuri labiausiai paplitusi miškingoje Rytų Sibiro zonoje. Šios veislės šunys yra prisitaikę net prie labai atšiaurių klimato sąlygų, yra labai tvirti ir stiprios sveikatos. Šie šunys yra laikomi puikiais sargais, nes nepažįstami asmenys Rytų Sibiro laikoms nekelia jokio pasitikėjimo. Tai yra labai prieraišūs augintiniai, kurie yra pasiryžę bet kokia kaina apginti savo šeimininką, tačiau labai svarbu pasirūpinti tinkamu šio šuns auklėjimu, kad visose gyvenimiškose situacijose šuo elgtųsi pakankamai adekvačiai. Rytų Sibiro laika yra tinkamas šuo tik tiems žmonėms, kurie yra pakankamai aktyvūs bei kantrūs – šie šunys reikalauja gana didelio fizinio krūvio, o jų dresūra ne visada yra tokia paprasta, kaip norėtųsi.

rytu sibiro laika East Siberian Laika

Veislės istorija

Spėjama, kad Rytų Sibiro laikų veislė susiformavo XIX amžiuje, kryžminant giminingų veislių šunis – evenkus ir Amūro upės baseino pramonines laikas. Tuo metu laikos buvo naudojamos kaip kinkomieji ir medžiokliniai šunys (laikos medžiojo stambius žvėris). Pirmoji šių šunų mylėtojų draugija buvo įkurta 1872 metais. Anuomet buvo įsipareigojama rūpintis grynaveisliais medžiokliniais šunimis ir juos veisti, rengti jų parodas ir atlikti darbinių savybių patikrą. 1890 ir 1894 metais Rytų Sibiro tremtinys Kazimieras Leopoldovičius Trepko pirmasis suorganizavo Rytų Sibiro laikų bandymus su pririšta meška. Po kelerių metų šunų bandymai buvo atliekami jau su aptvare esančia meška. Iki pat XX amžiaus pradžios šios veislės šunys neturėjo oficialaus pavadinimo – 1901 metais pirmą kartą buvo pavartotas terminas „Rytų Sibiro laika“. Šis terminas netrukus prigijo, nes jis buvo labai tikslus. Pirmasis laikinas veislės standartas buvo patvirtintas 1949 metais, tačiau 1981 metais jis buvo pakeistas – šis standartas galioja ir šiandien.

Rytų Sibiro laika: išvaizda

Patinų aukštis ties ketera siekia 55-64 cm, patelių – nuo 51 iki 60 cm. Kūno sudėjimas tvirtas ir raumeningas, nugara stipri ir plati, krūtinė gili. Kojos tiesios, vidutinio ilgio, labai raumeningos. Pėdos ovalios, pirštai suglausti. Galva didelė, kaukolė plati, pakaušis apvalus. Ausys išaugusios akių lygyje, trikampio formos, vidutinio dydžio. Akys ovalo formos, nedidelės, gali būti rudos arba tamsiai rudos spalvos. Uodega susukta žiedu arba užriesta lanku, pageidautina, kad liestų nugarą. Rytų Sibiro laikos kailis dvigubas: viršutinis sluoksnis grubus ir šiurkštus, pavilnė labai tanki ir minkšta. Sprandą ir pečius puošia ilgesnis ir tankesnis kailis. Leistinos kailio spalvos: balta, juoda, geltona, visi rudi atspalviai.

rytu sibiro laika East Siberian Laika

Rytų Sibiro laika: charakteris

Nors Rytų Sibiro laikos yra judrios ir aktyvios, tačiau jų charakteris yra gana santūrus. Su žmonėmis šios veislės šunys paprastai elgiasi labai švelniai, tačiau ne visada prisileidžia nepažįstamuosius. Su kitais gyvūnais Rytų Sibiro laika sutaria ne visada – jei su namuose laikomais augintiniais Rytų Sibiro laika augo nuo mažumės, nesutarimų neturėtų kilti, tačiau kitais atvejais šie šunys nėra nusiteikę bendrauti. Rytų Sibiro laikoms yra būdingas labai stiprus medžioklės instinktas, todėl kitus gyvūnus šie šunys gali laikyti savo grobiu.

Svarbu žinoti, kad Rytų Sibiro laika nėra pats tinkamiausias augintinis, jei namuose yra mažų vaikų. Tinkamai išauklėtas šuo su vaikais gali elgtis labai švelniai, tačiau niekada nepalikite jų be priežiūros.

Dresūrai šios veislės šunys ne visada noriai pasiduoda, todėl toks augintinis nėra tinkamas pradedantiesiems šunų augintojams. Jei nuspręsite įsigyti Rytų Sibiro laiką, ieškokite profesionalaus šunų dresuotojo, kuris jums pagelbės mokant šunį įvairių komandų. Jei šuo bus tinkamai motyvuojamas, o jūs dirbsite nuosekliai, tokiu atveju bus galima pasiekti puikių rezultatų.

Rytų Sibiro laika: priežiūra

Rytų Sibiro laika yra stiprios sveikatos šuo, nes veisime naudojami tik patys tvirčiausi individai. Šios veislės šunys yra puikiai prisitaikę prie atšiauriausių gamtos sąlygų, todėl atsparumas ligoms yra labai didelis. Rinkdamiesi veislyną pasidomėkite, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams, ir įsitikinkite, kad paveldimų ligų tikimybė yra tikrai maža.

Rytų Sibiro laika tikrai nėra lepus šuo – toks augintinis gali gyventi ne tik namuose, bet taip pat ir lauke. Kadangi šios veislės šunims yra reikalingas labai didelis fizinis krūvis, auginti Rytų Sibiro laiką bute gali būti gana keblu. Deja, per mažas fizinis aktyvumas gali sukelti ir įvairius augintinio sveikatos sutrikimus, todėl svarbu pasirūpinti, kad taip nenutiktų.

Rytų Sibiro laika nėra išranki maistui – svarbiausia pasirūpinti, kad mityba būtų visavertė, ir augintinis gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Geriausia šiuos šunis šerti du kartus per dieną, ir duodamo pašaro kiekį normuoti.

Rytų Sibiro laikos kailis yra labai tankus, šeriasi tikrai gausiai (ypač būdingas sezoniškas šėrimasis). Tankų laikos kailį patartina šukuoti kiekvieną dieną – tai užtikrins, kad kailis atrodys tvarkingai, o namuose siurbti ir plauti grindis reikės rečiau. Šios veislės šunų nerekomenduojama dažnai maudyti, tiksliau, to apskritai galima išvengti, nes šiurkštus kailis nėra linkęs kaupti purvo.

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Nedraugiškas su kitais gyvūnais;
  • Gali būti pavojingas vaikams.

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.