Vakarų Sibiro laika (West Siberian Laika)

Vakarų Sibiro laika (West Siberian Laika)

 

Veislė: Vakarų Sibiro laika
Kilmės šalis: Rusija
Paskirtis: Medžioklinis, namų šuo
Spalvos: Balta, juoda, gelsvai arba rausvai ruda, balta su juoda ar juodai ruda
Charakteris: Gyvybingas, energingas, sargus šuo, gali būti agresyvus
Ūgis: 52-61 cm
Svoris: 18-23 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: West Siberian Laika
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Vakarų Sibiro laika yra populiariausia laikų veislė. Šie šunys yra kilę iš šiaurinės Rusijos dalies, kur iki šių dienų talkininkauja žmonėms medžioklėje ir ganant gyvulius. Vakarų Sibiro laika yra judri ir greita, tačiau tai tikrai nėra toks šuo, kurio aktyvumas gali išvesti iš proto. Šios veislės šunys yra gana ramaus charakterio, pasižymi kantrybe ir šaltakraujiškumu. Tai yra labai prieraišūs augintiniai, kurie dėl savo šeimininko padarytų bet ką, tačiau nepažįstamiesiems Vakarų Sibiro laikos yra gana priešiškos.

vakaru sibiro laika West Siberian Laika

Vakarų Sibiro laika: veislės istorija

Pirminė Vakarų Sibiro laikų paskirtis – stambių gyvūnų, tokių kaip šiaurės elniai, briedžiai ir lokiai, medžioklė. Taip pat šie šunys neretai naudojami tempti roges (laikos yra pajėgios tempti ir labai sunkius krovinius) bei medžioti smulkius gyvūnus (kiaunes, voveres, paukščius). Apie veislės kilmę žinoma nedaug. Pirmasis rašytinis šaltinis, kuriame minimi šie šunys – 1897 metais Lenino laiškas motinai (tuo metu Leninas buvo ištremtas į Sibirą). Vakarų Sibiro laikas sovietų mokslininkai dažnai naudodavo medicininiams bandymams bei kosminėms kelionėms. Spėjama, kad veislė buvo išvesta sukryžminus Chanteisker ir Mansijaker laikas, taip pat ir medžioklinius šunis iš Vakarų Sibiro ir Šiaurės Uralo. Iki šių dienų Vakarų Sibiro laikos neretai talkininkauja medžioklėje, jos yra populiarios ne tik Rusijoje, bet taip pat ir Lietuvoje bei daugelyje kitų valstybių. Pirmasis Vakarų Sibiro laikų standartas buvo priimtas 1949 metais. 1980 metais šią veislę pripažino Tarptautinė kinologų federacija.

vakaru sibiro laikos suniukai West Siberian Laika

Vakarų Sibiro laika: išvaizda

Vakarų Sibiro laika yra vidutinio dydžio šuo – patinų aukštis ties ketera siekia 55-60 cm, patelių ūgis gali svyruoti nuo 52 iki 58 cm. Dėl labai tankaus kailio šios veislės šunys atrodo stambesni nei yra iš tiesų – svoris paprastai svyruoja nuo 18 iki 25 kilogramų (patelių ir patinų svoris yra labai panašus). Kūnas raumeningas ir labai tvirtas, pilvas įtrauktas, tarp pilvo ir krūtinės nėra labai ryškios linijos. Kojos vidutinio ilgio, tvirtos ir raumeningos, letenos ovalios, sugniaužtos. Akys nedidelės, ovalo formos, dažniausiai rudos spalvos. Dantys tankiai suaugę, dideli ir tvirti. Sąkandis žirklinis. Ausys nedidelės, trikampio formos, stačios. Uodega susukta žiedu, gali būti lenkta (pjautuvo formos), tokiu atveju ji turi liesti nugarą. Vakarų Sibiro laikos kailis yra dvigubas: viršutinis sluoksnis vidutinio ilgio, šiurkštus ir tankus, pavilnė trumpesnė už dengiamuosius plaukus, labai minkšta ir švelni. Dažniausiai Vakarų Sibiro laikos kailis yra pilkos, durpių arba rudos spalvos, gali būti su dėmėmis.

vakaru sibiro laika West Siberian Laika

Vakarų Sibiro laika: charakteris

Vakarų Sibiro laika – puikus sarginis šuo, kuris visada įspės apie nepažįstamųjų patekimą į teritoriją. Šios veislės šunims agresija nėra būdinga – veikiau Vakarų Sibiro laika atlieka „skambučio“ funkciją. Jei augintinis supras, kad atvykėliai yra šeimininko draugai, nurims, ir daugiau nelos.

Vakarų Sibiro laika yra gana draugiškas šuo, noriai bendraujantis su vaikais, ir sutariantis su kitais šunimis. Įvairius smulkius gyvūnus šios veislės šunys gali laikyti savo grobiu, todėl kartu auginti paukščius, roplius ar graužikus gali būti gana pavojinga. Jei Vakarų Sibiro laika augo su kate, tikėtina, kad sutars ir su šios rūšies individais.

Šios veislės šunys yra lengvai dresuojami – Vakarų Sibiro laika labai greitai perpranta, ko iš jos tikimasi. Tai yra aukšto intelekto šunys, kuriems reikalinga nuolatinė protinė veikla, todėl dresūra yra tiesiog būtina. Ankstyvame šuns amžiuje vertėtų pasirūpinti socializacija bei dresūros pradmenimis, o vėliau šunį galėsite išmokyti ir įvairių triukų.

vakaru sibiro laikos suniukas West Siberian Laika

Vakarų Sibiro laika: priežiūra

Vakarų Sibiro laikos yra labai sveika šunų veislė. Buvo siekiama, kad šie šunys prisitaikytų prie pačių atšiauriausių klimato sąlygų, todėl veisime buvo naudojami tik itin stiprios sveikatos individai. Dažniausiai ligos atsiranda tada, jei Vakarų Sibiro laika per mažai juda, todėl labai svarbu užtikrinti pakankamą fizinį aktyvumą. Šios veislės šunims yra reikalingi kasdieniai ilgi pasivaikščiojimai, kurie turėtų trukti bent 40-60 minučių. Taip pat yra būtina pasirūpinti ir protine veikla, kuri šunį gali dar labiau „iškrauti“ nei ilgas pasivaikščiojimas miške. Nuobodžiaujanti laika gali užsiimti destruktyvia veikla, todėl būtina pasirūpinti, kad taip nenutiktų.

Vakarų Sibiro laikos ėdalui nėra išrankios, tačiau svarbu parinkti tokį pašarą, kuris užtikrintų visavertę mitybą. Geriausia ėdalo dienos normą padalinti į dvi dalis, ir šerti du kartus per dieną. Jei pašaro kiekis nebus normuojamas, tokiu atveju augintinis gali imti tukti.

Vakarų Sibiro laikos kailis yra labai tankus, šeriasi sezoniškai. Kad kailis atrodytų tvarkingai, ir nevargtumėte dažnai siurbdami ir plaudami grindis, Vakarų Sibiro laiką rekomenduojama šukuoti kasdien. Maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tai yra būtina.

Jei tokiam augintiniui bus skiriama pakankamai dėmesio, Vakarų Sibiro laika gali gyventi ir bute, ir nuosavame name. Taip pat šios veislės šunys puikiai jaučiasi gyvendami lauke – žvarbūs orai šių šunų tikrai negąsdina.

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Draugiškas su kitais gyvūnais.

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas;
  • Gali būti pavojingas vaikams.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.