Airių vandens spanielis (Irish Water Spaniel)

Airių vandens spanielis (Irish Water Spaniel)

 

Veislė: Airių vandens spanielis
Kilmės šalis: Airija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos:  Ryški šokolado spalva
Charakteris Išdidus, drąsus, labai ištvermingas, nepailstantis, atkaklus, gyvybingas, švelnus ir ištikimas namų šuo, puikus palydovas su savotišku humoro jausmu
Ūgis:  51-58,5 cm
Svoris:  20-30 kg
Ilgaamžiškumas: 11-14 metų
Kiti pavadinimai: Irish Water Spaniel
Hipoalerginis:  Taip, nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:   

Airių vandens spanielis – labai drąsus, atkaklus ir išdidus šuo, stebinantis ištverme ir aukštu intelektu. Airių vandens spanieliai yra gyvybingi ir žaismingi augintiniai, labai prisirišantys prie savo šeimininkų. Šios šunų veislės augintojai teigia, kad airių vandens spanieliai turi puikų humoro jausmą – nuolat krečia įvairias išdaigas, tuo pralinksmindami šeimininkus. Šios veislės šunys yra draugiški su vaikais ir suaugusiais, tačiau su nepažįstamaisiais elgiasi gana santūriai. Airių vandens spanielis gali būti vadinami universaliu šunimi – jo pritaikymas yra tikrai labai platus, o užsispyrimas ir noras dirbti leidžia siekti pačių geriausių rezultatų.

airiu vandens spanielis

Veislės istorija

„Spanielis“ reikštų „kilęs iš Ispanijos“, tačiau airių vandens spanielių kilmė nėra visiškai aiški. Manoma, kad jie kilo iš Viduriniųjų Rytų. Spėjama, kad airių vandens spanielių protėviai – persų šunys, kurie per Ispaniją atvyko į Smaragdo salą (taip dėl savo žalumos vadinama Airija). Pirmieji vandens šunys, kurie buvo naudojami persekiojant paukščius, paminėti 1600 metais. Šios veislės šunys buvo labai vertinami dėl savo gebėjimų atnešti sumedžiotą grobį: tankus kailis leidžia airių vandens spanieliui ilgą laiką mirkti vandenyje, todėl šie šunys ypatingai tinka ančių medžioklei. Toks darbas airių vandens spanieliui labai patinka – šios veislės šunys su mielu noru šoka į vandenį ir stengiasi įtikti savo šeimininkui. Airių vandens spanielis yra gana reta šunų veislė – įdomu tai, kad ji yra populiaresnė už Airijos ribų nei pačioje šių šunų „gimtinėje“. Airių vandens spanieliai Lietuvoje yra tikra retenybė.

airiu vandens spanielis Irish Water Spaniel 2

Airių vandens spanielis: išvaizda

Airių vandens spanielis – vidutinio dydžio šuo, kurio svoris siekia 20-30 kilogramų. Patinų ūgis ties ketera siekia 53-58,5 cm, patelių – 51-56 cm. Tai yra stiprūs tvirto sudėjimo šunys, kurių kūnas primena cilindro formą. Kaukolė aukšta, kupolo formos. Ausys labai ilgos, išaugusios žemai, laikomos šalia skruostų. Uodega vidutinio ilgio, padengta banguotais 8-10 cm ilgio plaukais. Akys vidutinio dydžio, tamsios, žvilgsnis skvarbus. Airių vandens spanielio kailis tankus, trumpas, banguotas. Vienas skiriamųjų šios veislės šunų bruožas – ryškus šokolado spalvos kailis, dėl blizgumo atrodantis tarsi išteptas taukais. Airių vandens spanielių kailis yra nepralaidus vandeniui, nesišeria, todėl šios veislės šunys gali tikti alergiškiems žmonėms (jei alergija pasireiškia kailiui).

Airių vandens spanielis: charakteris

Airių vandens spanieliui būdingas paklusnumas ir meilumas. Šie šunys yra lengvai dresuojami, tačiau tuo užsiimti reikėtų dar nuo augintinio mažumės. Airių vandens spanielis nerodo agresijos nei žmonėms, nei gyvūnams, todėl gali būti puikus kompanionas ir šeimos narys. Šios veislės šunys gali būti auginami ir bute, ir nuosavame name.

Toks augintinis tikrai džiaugsis, jei turės galimybę plaukioti vandens telkiniuose – vanduo yra neabejotinai šios veislės šunų stichija.

Airių vandens spanieliui yra reikalingas pakankamai didelis fizinis aktyvumas – ilgus pasivaikščiojimus reikėtų planuoti bent du kartus per dieną. Šios veislės šunys dievina žaidimus, mielai dūksta su vaikais, su kuriais yra labai kantrūs. Nepažįstamieji airių vandens spanieliui pasitikėjimo nekelia, todėl su jais elgiasi atsargiai. Namuose airių vandens spanielis paprastai yra gana ramus, tačiau pasiūlę jam pažaisti, galite būti tikri, kad augintinis neatsisakys.

airiu vandens spanielis Irish Water Spaniel

Airių vandens spanielis: priežiūra

Veislei būdingiausios ligos – raumenų, kaulų, akių ir širdies susirgimai. Airių vandens spanieliai yra gana sveika šunų veislė, tačiau tam tikros ligos gali išsivystyti dėl netinkamos augintinio priežiūros ar patirtų traumų. Gana pažeidžiamos airių vandens spanielių ausys, kurias apžiūrėti reikėtų bent kartą per savaitę – nulėpausiams šunims yra būdingi ausų uždegimai, kuriuos svarbu laiku pastebėti ir gydyti.

Kas mėnesį patrumpinkite augintinio nagus, kas kelias dienas pašukuokite kailį. Airių vandens spanielio kailio priežiūra tikrai nepareikalaus daug laiko. Dažnos maudynės šios veislės šunims tikrai nėra būtinos – maudykite augintinį tik tada, kai tai yra būtina.

Svarbu parinkti tinkamą mitybą, kuri šiam aktyviam augintiniui tiktų labiausiai. Airių vandens spanieliai dažniausiai šeriami RAW mityba (žalia mėsa) arba sausu pašaru. Pasirūpinkite, kad pašaras augintiniui būtų tinkamas, ir jį normuokite, nes priešingu atveju šuo gali imti tukti.

Ankstyvame šuns amžiuje pasirūpinkite augintinio socializacija, kuri padės išvengti įvairių elgesio problemų. Dresūrai šios veislės šunys pasiduoda gana lengvai, airių vandens spanieliai greitai perpranta, ko iš jų tikimasi. Šios veislės šunys gali užsiimti įvairiu šunų sportu – aktyvi veikla tokiam augintiniui tikrai kels džiaugsmą. Airių vandens spanieliams būdingas medžioklės instinktas, todėl svarbu mokyti augintinį pašaukus grįžti pas savo šeimininką. Geriausia šios veislės šunis vedžioti su pavadėliu, nes pamatę potencialų grobį airių vandens spanieliai gali pasileisti bėgti.

Šios veislės šunys gali gyventi ir bute, ir nuosavame name – svarbiausia tai, kad augintiniui būtų skiriama pakankamai dėmesio, ir suteikiamos galimybės pakankamai išsilakstyti. Airių vandens spanieliai labiausiai tinka tiems žmonėms, kuriems nėra svetimas aktyvus gyvenimo būdas. Kuo daugiau laisvo laiko praleisite gamtoje, tuo jūsų augintinis bus laimingesnis!

Privalumai

  • Puikus plaukikas, kailis neperšlampantis;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.