Trumpaplaukis kolis (Smooth Collie)

Trumpaplaukis kolis (Smooth Collie)

 

Veislė: Trumpaplaukis kolis
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Trispalvis, sabalo ir baltos spalvos, žydrai taškuota su balta, baltas
Charakteris Bendraujantis, aktyvus, protingas, lengvai dresuojamas, budrus
Ūgis: 51-61 cm
Svoris: 22,7-34,1 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai: Smooth Collie
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Kolis labai ilgą laiką buvo nežinomas už Škotijos ribų, tačiau šiandien tai yra viena populiariausių veislių visame pasaulyje. Pirmieji koliai buvo gerokai smulkesni nei dabartiniai, tačiau tai nėra vienintelis išvaizdos pokytis – šių šunų protėvių kaukolė buvo platesnė, o snukis – trumpesnis. Nors ilgaplaukiai koliai yra kur kas populiaresni už trumpaplaukius, tačiau pastarieji taip pat verti didelio susidomėjimo. Trumpaplaukis kolis reikalauja mažiau priežiūros, tačiau pasižymi tokiomis pat savybėmis, kaip ir ilgaplaukiai gentainiai, kurie vertinami dėl gebėjimo prisitaikyti ir dėl imlumo dresūrai. Trumpaplaukis kolis yra puikus šeimos draugas, kuris noriai palaikys kompaniją kad ir kur keliautumėte.

trumpaplaukis kolis Smooth Collie

Veislės istorija

Kolis – labai sena šunų veislė, kuri pirmą kartą paminėta dar keturioliktajame amžiuje. Dėl tikrosios kolių kilmės nesutariama iki pat šių dienų – vienoje versijoje teigiama, kad šiuos šunis į Šiaurės Europą atgabeno romėnai, o kitoje – kad Didžiojoje Britanijoje tuo metu jau buvo aviganių, iš kurių galėjo išsivystyti ši veislė. Ilgą laiką koliai talkininkavo Škotijos piemenims ganant avis. Ši veislė nuo kitų skyrėsi tuo, kad koliai nerodė jokio pykčio, tačiau polinkis į agresiją nebebuvo reikalingas – vilkai britų salose išnaikinti dar anksčiau prieš šių aviganių atsiradimą. Pagrindinė kolių užduotis buvo išlaikyti avis bandoje ir pasirūpinti, kad jos nenuklystų pernelyg toli. Anglijos karalienė Viktorija buvo labai susidomėjusi šiais šunimis, todėl juos apgyvendino ir savo pilyje. Pirmą kartą parodoje koliai sudalyvavo 1860 metais. Tuo metu šios veislės atstovai buvo juodai balti, tačiau vėliau buvo kryptingai veisiami ir įgavo daugiau spalvų – raudonos, sabalo ir marmuro. XIX-XX amžiuje koliai pasiekė Jungtines Amerikos Valstijas, Australiją, Rusiją ir Naująją Zelandiją. JAV ir Europoje buvo įkurti kolių veisėjų klubai, kurių nariai rūpinosi kolių veisimu ir veislės populiarinimu. Australijoje šie šunys ganė avis, o Rusijoje tapo karo ligoninės darbuotojų palydovais. Ilgaplaukiai ir trumpaplaukiai koliai JAV ir Kanadoje yra laikomi ta pačia šunų veisle, o tai reiškia, kad jie gali būti kryžminami tarpusavyje. Vis dėlto, kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje šie šunys yra laikomi atskiromis veislėmis.

trumpaplaukis kolis Smooth Collie

Trumpaplaukis kolis: išvaizda

Trumpaplaukis kolis yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 56-61 cm, patelių – 51-56 cm. Patinai paprastai sveria nuo 30 iki 34,1 kg, patelės – nuo 22,7 iki 30 kg. Šios veislės šunims būdingas gana bukas snukis, kurio galiuką puošia juodos spalvos nosis. Ausys vidutinio dydžio, proporcingos galvai. Akys taip pat nėra nei pernelyg didelės, nei mažos, migdolo formos, spalva deranti prie kailio. Kūnas raumeningas ir lankstus, krūtinė žema, kojos gana ilgos, grakščios, uodega ilga. Kailis trumpa, ant galvos ir kojų dar trumpesnis nei kitose kūno vietose, prigludęs. Trumpaplaukiai koliai gali būti keturių pagrindinių spalvų:  trispalvis, sabalo ir baltos spalvos, žydrai taškuotas su balta spalva, baltas.

trumpaplaukio kolio suniukas Smooth Collie

Trumpaplaukis kolis: charakteris

Trumpaplaukis kolis – labai protingas šuo, kuris greitai perpranta, ko iš jo tikisi šeimininkas ir noriai vykdo įvairias komandas. Tai labai mieli ir atsidavę šunys, kurie noriai bendrauja su visais šeimos nariais, taip pat ir su namuose esančiais augintiniais. Trumpaplaukiai koliai yra puikūs vaikų draugai, jei yra tinkamai socializuojami, niekada nerodo agresijos ar susierzinimo. Šios veislės šunys labai mėgsta aktyvius užsiėmimus – jiems puikiai tinka ir pasivaikščiojimai gamtoje, ir įvairus šunų sportas. Taip pat trumpaplaukiai koliai noriai dūksta su vaikais bei atleidžia jiems įvairias smulias skriaudas. Šiems šunims nepakanka vien tik trumpų pasivaikščiojimų ar nuosavo aptverto kiemo – trumpaplaukio kolio fizinis aktyvumas yra tikrai labai didelis, tad negaudamas pakankamo krūvio gali tapti dirglus bei imti niokoti namuose paliktus daiktus.

trumpaplaukio kolio suniukai Smooth Collie

Trumpaplaukis kolis: priežiūra

Trumpaplaukiai koliai – gana sveiki šunys, tačiau kartais pasitaiko akių ligų ir klubo sąnario displazijos atvejų. Rinkdamiesi trumpaplaukių kolių veislyną būkite labai atidūs, ir būtinai pasidomėkite šuniukų tėvams atliktų sveikatos tyrimų rezultatais. Taip pat pasirūpinkite, kad jūsų augintinio mityba būtų subalansuota – galite pasidomėti RAW mitybos principu arba trumpaplaukį kolį šerti  aukščiausios kokybės subalansuotu sausu maistu šunims. Paprastai šios veislės šunys nėra labai išrankūs pašarui, ėda noriai, tad labai svarbu duodamo maisto kiekį normuoti (tai padės išvengti nutukimo). Geriausiu pasrinkimu bus begrūdis sausas  pašaras, nes dėl pernelyg didelio angliavandenių kiekio gali pasireikšti hiperaktyvumas. Didelį dėmesį skirkite savo augintinio fiziniam krūviui – trumpaplaukiui koliui tikrai neužteks keliolikos minučių pasivaikščiojimų. Šios veislės šunys labiausiai tinka aktyviems žmonėms, kurie mėgsta leisti laisvalaikį gamtoje ir turi pakankamai laiko, kurį galėtų skirti augintiniui. Trumpaplaukiai koliai, negaunantys pakankamo fizinio krūvio, gali pradėti namuose niokoti daiktus, tad pasirūpinkite, kad šuo būtų pakankamai užsiėmęs. Trumpaplaukio kolio kailio priežiūra tikrai nėra sudėtinga – pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę, o maudyti augintinį vertėtų tik tuomet, kai tai yra būtina.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Lengvai prisitaiko prie šalto klimato;

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Pasitaiko mėgstančių pasikandžioti individų.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.