Tulearo Bišonas (Coton De Tulear)

Tulearo Bišonas (Coton De Tulear)

 

Veislė: Tulearo Bišonas
Kilmės šalis: Madagaskaras/Prancūzija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Balta, pilka ir balta
Charakteris: Mielas, švelnus, žaismingas, prieraišus, budrus, gyvybingas, protingas. Gali būti triukšmingas
Ūgis: 22-30 cm
Svoris: 3.5-6 kg
Ilgaamžiškumas: 14-19 metų
Kiti pavadinimai: Toliaros bišonas, Coton De Tulear
Hipoalerginis: Taip, nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:  

Tulearo bišonas – žvalus ir energingas šuo, kuris stebina savo gyvybingumu. Jauni Tulearo bišonai yra itin aktyvūs, todėl šeimininkams tenka nuolat sukti galvą, kuo užimti savo augintinį. Šios veislės šunys yra puikūs vaikų draugai – kartu jie gali dūkti nors ir visą dieną! Šiuos nedidelio ūgio šunis labai svarbu saugoti nuo galimų traumų, kurios žaidimų metu kartais yra tiesiog neišvengiamos. Tulearo bišonai yra prieraišūs šunys, kurie labai vertina savo šeimininkų dėmesį ir visada jo siekia. Šie šunys labai nemėgsta būti vieni namuose, todėl veislė labiausiai tinka tiems žmonėms, kurie savo augintiniui gali skirti pakankamai daug laiko.

tulearo bisonas Coton De Tulear

Veislės istorija

Tulearo bišonai yra kilę iš Madagaskaro, kur yra laikomi nacionaline šunų veisle. Veislės pavadinimas kilo nuo Madagaskaro pietuose esančio žvejų miestelio Tulearo. Manoma, kad veislės protėviai buvo tuo metu Madagaskaro saloje gyvenę ir iš Tenerifės atvežti šunys. Tulearo bišonai yra gana sena šunų veislė, kuri susiformavo maždaug XVI-XVII amžiuje. Manoma, kad gana neįprastas šių šunų kailis susiformavo dėl mutavusio geno, tačiau tai tėra spėjimas. Dvidešimtajame amžiuje susidomėjimas šia šunų veisle sparčiai išaugo – 1973 metais Tulearo bišonai pasiekė JAV, panašiu laikotarpiu šie šunys buvo įvežti į Prancūziją bei kitas Europos šalis (praėjus vieneriems metams Amerikoje buvo įkurtas pirmasis Tulearo bišonų mylėtojų klubas). 1972 metais buvo sudarytas pirmasis šios veislės šunų standartas, kurį tuo metu pripažino Naujosios Zelandijos ir Australijos kinologų klubai. Amerikos kinologų klubas veislę pripažino kiek vėliau – 1996 metais. Įdomu tai, kad 1974 metais Madagaskare buvo išleisti pašto ženklai, kuriuose vaizduojami Tulearo bišonai (tuo metu jie buvo vadinami karališkais šunimis).

tulearo bisono suniukai Coton De Tulear

Tulearo Bišonas: išvaizda

Tulearo bišonas yra nedidelis šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 25-30 cm, patelių – 22-27 cm. Patelės paprastai sveria nuo 3,5 iki 5 kilogramų, patinai – nuo 4 iki 6 kg. Kūnas yra šiek tiek ilgesnis nei šuns aukštis, ketera yra išreikšta neženkliai, nugara tvirta, juosmuo labai raumeningas. Kojos trumpos, letenos gana nedidelės. Galva gana trumpa, trikampio formos (žiūrint iš viršaus). Akys tamsios, apvalios, labai išraiškingos ir gyvybingos. Ausys išaugusios aukštai virš galvos, V formos, prigludusios prie skruostų, ties galiukais plonos. Uodega gana ilga, ramybės būsenoje laikoma žemiau kulno, šuniui judant uodega laikoma virš nugaros. Tulearo bišono kailis tankus, gali būti šiek tiek banguotas. Šių šunų kailis laikomas hipoalerginiu, neturi pavilnės. Pagrindinė šios veislės šunų spalva – balta, ausų srityje gali būti šiek tiek šviesiai pilkos arba raudonai margos spalvos.

tulearo bisonai Coton De Tulear

Tulearo Bišonas: Charakteris

Tulearo bišonas yra labai draugiškas šuo, kuris mielai bendrauja ne tik su žmonėmis, bet ir su kitais gyvūnais. Jei namuose yra kitų augintinių, galite būti tikri, kad Tulearo bišonas bandys su jais susibendrauti. Nors šios veislės šunys lojimu visada praneša apie atvykėlius, tačiau nepažįstamiems žmonėms agresijos nerodo – vos tik svečiai įžengia pro duris, Tulearo bišonas ieško būdų, kaip jiems įsiteikti. Šie nedideli šunys puikiai sutaria su vaikais, tačiau labai svarbu vaikus mokyti tinkamo elgesio su gyvūnais – šios veislės šunys yra lengvai pažeidžiami. Labai svarbu nuo mažumės mokyti augintinį likti vieną namuose, nes priešingu atveju jam gali būti sunku ištverti vos kelias valandas. Namuose paliktas augintinis jausis geriau, jei turės kompanioną, tad galite pagalvoti apie dviejų šios veislės šunų įsigijimą. Tulearo bišonai yra imlūs dresūrai, tačiau tuo svarbu užsiimti dar nuo mažumės. Jei šuo bus tinkamai motyvuojamas, jis mokysis greitai ir noriai. Tulearo bišonai nesunkiai išmoksta ne vien tik pagrindinių paklusnumo komandų, bet taip pat ir įvairių triukų!

Tulearo Bišonas (Coton De Tulear)

Tulearo Bišonas: priežiūra

Tulearo bišonai yra sveika ir ilgaamžė šunų veislė (šie šunys gyvena maždaug 14-19 metų). Dažniausiai pasitaikantys susirgimai – stuburo išvarža, akių ligos, taip pat ir kepenų veiklos sutrikimai. Kai kurios sveikatos problemos yra paveldimos, todėl labai svarbu atsakingai rinktis veislyną. Kai kurie Tulearo bišonai yra alergiški, todėl svarbu parinkti tinkamą pašarą. Nors Tulearo bišonų kailis yra nesišeriantis, tačiau reikalaujantis priežiūros. Šių šunų kailį patartina šukuoti kasdien (prie šios procedūros augintinį pratinkite dar nuo mažumės). Šiems šunims nėra reikalingos dažnos maudynės – augintinį maudykite tada, kai tai yra būtina. Kai kurie Tulearo bišonų augintojai nusprendžia patrumpinti augintinio kailį, tačiau šį darbą geriausia palikti specialistams. Svarbu žinoti, kad kailio negalima skusti. Rekomenduojama kas kelias savaites patrumpinti nagus, kas savaitę išvalyti dantis ir patikrinti ausis. Gana didelio dėmesio pareikalaus Tulearo bišonų aktyvumas – jiems yra būtina ne vien tik fizinė, bet taip pat ir protinė veikla. Jei gyvenate nuosavame name, vasaros metu augintinį tikrai nudžiugins nedidelis baseinas, kuriame galės atsigaivinti. Šaltuoju metų laiku šios veislės šunis rekomenduojama rengti – Tulearo bišonai karštį pakelia lengviau nei šalčius.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis;
  • Lengvai perneša karštą klimatą;
  • Lengvai dresuojamas;

Trūkumai

  • Kailiui reikia nuolatinės priežiūros;
  • Gali būti triukšmingas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.