Tornjakas (Tornjak)

Tornjakas (Tornjak)

 

Veislė:  Tornjakas
Kilmės šalis:  Kroatija, Bosnija ir Hercegovina
Paskirtis:  
Spalvos:  Baltai juoda, rudai balta, raudona ir balta, marga (viena spalva įprastai būna dominuojanti)
Charakteris:  Budrus, ramus, atkaklus, sumanus, švelnus saviems, be reikalo neloja
Ūgis:  58-72 cm
Svoris:  28-50 kg
Ilgaamžiškumas:  metų
Kiti pavadinimai:  Tornjak, Bosnian Shepherd Dog, Croatian Mountain Dog, Bosnian and Herzegovinian Shepherd Dog
Hipoalerginis:  
Vados dydis:  

Tornjakas kitaip dar žinomas kaip Bosnijos ir Hercegovinos-Kroatijos aviganis, kuris yra puikus sargas ir avių ganytojas. Šios veislės atstovai yra puikiai prisitaikę dirbti ir kalnuose, ir slėniuose, jie yra labai ištvermingi ir norintys įtikti savo šeimininkui. Avių ganymo instinktas šiems šunims yra įgimtas – neretai jų nereikia to mokyti. Vis dėlto, jei tornjakas bus auginamas kaip namų numylėtinas, būtina pasirūpinti ankstyva socializacija ir dresūra.

Tornjakas: Išvaizda

Tornjakas yra didelis šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 63-72 cm (svoris – 35-50 kg), kalyčių aukštis svyruoja nuo 58 iki 65 cm (svoris siekia 28-40 kg). Tornjako kūno sudėjimas yra labai tvirtas, žiūrint iš šono, kūno forma primena kvadratą.  Galva pleišto formos, akys migdolo formos, tamsių spalvų. Ausys vidutinio dydžio, nulinkusios, laikomos arti skruostų. Kaklas storas, padengtas storu kailiu. Uodega išaugusi vidutiniame aukštyje,  ilga, ją dengia ilgi plaukai. Kailis dvigubas, ganėtinai ilgas, kojų ir galvos srityse trumpesnis nei kitose kūno vietose. Leistinos spalvos: baltai juoda, rudai balta, raudona ir balta, marga (viena spalva įprastai būna dominuojanti).

Tornjakas: Charakteris

Tornjakas pasižymi ganėtinai ramiu charakteriu. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tornjakas yra tingus ir viskam abejingas, tačiau toks įspūdis yra klaidingas: tornjakai visada išlieka budrūs, todėl prireikus gali ginti savo šeimininką. Su savo šeimos nariais (taip pat ir su vaikais) tornjakai visada būna švelnūs, tačiau nepažįstami žmonės jiems nekelia pasitikėjimo (vis dėlto, šios veislės šunys be reikalo neloja). Tornjakai labai greitai perpranta naujas komandas, todėl šių šunų mokymas tikrai nebus pernelyg sudėtingas.

Veislės istorija

Tornjakas – labai senos veislės atstovas, kuris minimas dar XI-XIV amžiaus istoriniuose šaltiniuose. Įdomu tai, kad tuo laikotarpiu aprašyti tornjakai apibūdinami lygiai taip pat, kaip ir dabartiniame veislės standarte. Spėjama, kad veislė gyvavo ir kur kas anksčiau, tačiau nebėra išlikusių dokumentų, kurie galėtų tai įrodyti. Nors kurį laiką šios veislės šunų paplitimas buvo tikrai nemažas, tačiau ilgainiui sumažėjo poreikis laikyti avių ganytojus. XX amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje buvo imtasi šios veislės atgaivinimo: bandyta surasti tokių tornjakų, kurie geriausiai atitiktų senovinį jų aprašymą. Nuo 1982 metų buvo pradėtas selekcinis tornjakų veisimas, o praėjus keleriems metams sudarytas šios veislės standartas. 2006 metais tornjakai sulaukė laikino FCI pripažinimo. Lietuvoje šios veislės atstovų iki šiol buvo užregistruota mažiau nei 20.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.