Trumpaplaukis foksterjeras (Smooth Fox Terrier)

Trumpaplaukis foksterjeras (Smooth Fox Terrier)

 

Veislė: Trumpaplaukis foksterjeras
Kilmės šalis:  Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Baltas, balta su rudomis dėmėmis, juoda su rudomis dėmėmis
Charakteris: Protingas, budrus, sargus, bebaimis, atkaklus, užsispyręs, viktus, žaismingas, prieraišus
Ūgis: 38-39 cm
Svoris: 7-8 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Smooth Fox Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Trumpaplaukis foksterjeras – judrus ir gyvybingas šuo, kuris labai vertina bendravimą su savo šeimininku.

Šios veislės šunims visiškai nebūdingas baimės jausmas – trumpaplaukiai foksterjerai visada yra pasiruošę bet kokiems iššūkiams. Tai yra medžioklinė šunų veislė, kuriai būdinga neišsenkanti energija.

Svarbu žinoti, kad trumpaplaukiai foksterjerai yra gana triukšmingi – išgirdę tam tikrus „įtartinus“ garsus ima loti. Su amžiumi šios veislės šunys paprastai tampa ramesni ir paklusnesni, tačiau dresūra yra tiesiog būtina.

trumpaplaukis foksterjeras Smooth Fox Terrier

Veislės istorija

Foksterjerai yra gana sena šunų veislė, kuri Anglijoje egzistavo dar XVI amžiuje. Veisiant buvo kryžminami bigliai, bulterjerai ir kiti terjerai. Tuo metu foksterjerai buvo naudojami urvuose gyvenančių žvėrelių medžioklei – tokia veikla šiems šunims sekėsi tiesiog puikiai. Iki pat devynioliktojo amžiaus veislė nebuvo iki galo susiformavusi – tuo laikotarpiu buvo atrinkti geriausi tuo metu egzistavę foksterjerai, ir buvo kryžminami tarpusavyje. Tuo laikotarpiu buvo išskirtos dvi šios veislės atmainos – šiurkščiaplaukiai ir trumpaplaukiai foksterjerai. Tai yra visiškai identiškos veislės, kurių pagrindinis skirtumas – plaukų danga.

Vienu metu foksterjerai buvo įsigyjami tam, kad taptų damų palydovais, tačiau tam šie šunys visiškai netiko – šių šunų pernelyg stiprus medžioklės instinktas. Trumpaplaukių ir šiurkščiaplaukių foksterjerų standartai buvo sukurti 1876 metais, netrukus buvo įkurtas ir veislės mylėtojų klubas. Itin didelio susidomėjimo veislė sulaukė ketvirtajame-šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje, tačiau šiuo metu foksterjerų populiarumas yra kiek priblėsęs. Taip galėjo nutikti dėl to, kad foksterjerai buvo užsitarnavę „peštukų“ reputaciją.

trumpaplaukis foksterjeras Smooth Fox Terrier

Trumpaplaukis foksterjeras: išvaizda

Trumpaplaukis foksterjeras yra vidutinio dydžio šuo, aukštis ties ketera paprastai siekia 36-40 cm. Patelės yra žemesnės ir smulkesnės, jų svoris gali siekti 6,5-8 kg (patinų – maždaug 7,5-8 kg). Šios veislės šunims yra būdinga elegantiška išvaizda: ilgos kojos, kvadratinis kūnas, nedidelės V formos ausys ir vidutinio ilgio uodega (Europos Sąjungos šalyse uodega nėra trumpinama). Galva pailga, kaklas gana ilgas ir grakštus, liemuo trumpas. Nugara tvirta ir raumeninga, krūtinė gerai išvystyta. Akys nedidelės, beveik apvalios, išraiška gyvybinga. Priekinės kojos lygiagrečios, tiesios, užpakalinės – kiek įstrižos. Pėdos nedidelės, apvalios, su trumpais išlenktais pirštais.

Trumpaplaukio foksterjero kailis tiesus, plaukas gana storas, prigludęs. Kailio spalva gali būti balta, balta su juodomis dėmėmis arba balta su juodomis ir rusvomis dėmėmis. Trūkumais laikomos pernelyg nukarusios ausys, šviesios akys, nepageidautini pernelyg minkšti plaukai.

trumpaplaukis foksterjeras Smooth Fox Terrier

Trumpaplaukis foksterjeras: charakteris

Trumpaplaukiai foksterjerai yra mieli ir prieraišūs, tačiau kartais medžioklinis instinktas yra stipresnis nei noras būti kuo arčiau šeimininko. Šios veislės šunys su mielu noru rausia duobes kieme, vaikosi kates ar voveres. Būsimi šeimininkai turėtų nusiteikti, kad dresuojant trumpaplaukį foksterjerą tikrai reikės padirbėti. Ši veislė nėra tinkama pernelyg lėtiems ar nervingiems žmonėms, nes toks smarkuolis tikrai gali imti erzinti.

Trumpaplaukiai foksterjerai tiesiog dievina aktyvų laisvalaikį – jiems nėra baisūs net ir labai ilgi pasivaikščiojimai. Ši šunų veislė yra laikoma universalia – trumpaplaukius foksterjerus galima išmokyti sekti kraujo pėdsakais, persekioti žvėris, ir t.t. Taip pat trumpaplaukiams foksterjerams puikiai tinka įvairus šunų sportas, pavyzdžiui Agility, Pitch&Go!, Dog frisby, Frystyle, ir t.t. Jei šeimininkas yra pakankamai kantrus ir nusiteikęs šiek tiek paplušėti, trumpaplaukis foksterjeras gali būti ruošiamas ir Obedience (sportinio šunų paklusnumo) varžyboms. Nors šios veislės šunys yra gana užsispyrę, tačiau tikrai imlūs naujoms komandoms, tad tokį augintinį tikrai galima išmokyti įvairių dalykų.

Tinkamai socializuoti trumpaplaukiai foksterjerai puikiai sutaria su vaikais ir namuose esančiais augintiniais, tačiau lauke neatsisako progų pavaikyti kaimynų katę. Su kitais šunimis trumpaplaukiai foksterjerai sutaria ne visada, tad labai svarbu nepraleisti pirminių socializacijos etapų.

trumpaplaukis foksterjeras Smooth Fox Terrier

Trumpaplaukis foksterjeras: priežiūra

Trumpaplaukiai foksterjerai yra gana stiprios sveikatos šunys, tačiau kartais juos užpuola akių ligos. Kad taip nenutiktų, labai svarbu pakankamai dėmesio skirti tinkamo veislyno pasirinkimui, pasidomėti, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams.

Trumpaplaukiai foksterjerai puikiai prisitaiko prie gyvenimo bute, tačiau labai svarbu pakankamai dėmesio skirti šių šunų fiziniam aktyvumui – priešingu atveju šuo gali užsiimti „saviveikla“. Jei norite turėti paklusnų ir puikiai išauklėtą augintinį, labai svarbu laiku pasirūpinti socializacija ir dresūros pagrindais.

Šios veislės augintiniai yra labai sumanūs ir imlūs, todėl galima pagalvoti apie tam tikro šunų sporto užsiėmimų lankymą – tai padės šuniui išsikrauti ir fiziškai, ir emociškai.

Trumpaplaukių foksterjerų kailio priežiūra yra labai paprasta – pakanka kailį iššukuoti 2 ar 3 kartus per savaitę. Grįžus iš lauko rekomenduojama nuplauti ar nuvalyti šuns kojas, maudyti trumpaplaukį foksterjerą reikia kiek įmanoma rečiau – dominuojanti kailio spalva yra balta, tačiau kailis nekaupia purvo ir tepasi nedaug.

Nors trumpaplaukiai foksterjerai paprastai nėra labai išrankūs maistui, tačiau svarbu pakankamai dėmesio skirti subalansuotai augintinio mitybai. Geriausiu pasirinkimu gali būti šėrimas RAW mitybos principu arba aukščiausios kokybės sausu maistu (pastarasis pasirinkimas yra paprastesnis – toks pašaras yra 100 procentų subalansuotas ir paruoštas vartojimui).

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai prisitaiko prie šalto ar karšto klimato;

Trūkumai

  • Nesutaria su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;
  • Sunkiai dresuojamas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.