Ši Cu (Shih Tzu)

Ši Cu (Shih Tzu)

 

Veislė: Ši Cu
Kilmės šalis: Kinija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairios: balta, juoda, rausvai ruda, rausvai ruda ir balta, juoda ir balta, rudai marga, tamsiai ruda, šviesiai ruda, auksinė
Charakteris Aktyvus, judrus, energingas, linksmas, žaismingas, draugiškas, mėgstantis bendrauti, mielas, jaukus, protingas, drąsus
Ūgis: 23-28 cm
Svoris: 4,5-8,2 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Shih Tzu
Hipoalerginis: Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:

Ši Cu veislės šunys yra nedideli, bet tokiais tikrai nesijaučia. Šios veislės šunys yra savimi pasitikintys ir labai draugiški: socializuoti Ši Cu gali sutarti praktiškai su bet kuo! Tai yra labai energingi ir žaismingi šunys, kurie savo žaidimų draugais mielai pasirenka vaikus ar gyvūnus. Tinkamai išauklėti Ši Cu nerodo jokios agresijos, tačiau būkite atsargūs – žaisdami vaikai šį nedidelį šunelį gali netyčia užgauti ar pernelyg nuvarginti.

Šios veislės šunys puikiai tinka ir šeimoms su vaikais, ir vienišiems žmonėms – galite būti tikri, kad Ši Cu norės jums palaikyti kompaniją visur ir visada. Ši Cu yra kompaktiškas šuo, todėl kelionių metu nekyla keblumų, kada norima pasiimti ir augintinį.

Ši Cu: veislės istorija

Ši Cu veislės pavadinimas kilo iš kinų kalbos, lietuviškai tai reikštų „šuo liūtas“. Buvo siekiama išveisti šunis, išvaizda primenančius liūtus, kurie neretai yra vaizduojami tradiciniuose rytų Azijos meno kūriniuose. Kartais ši šunų veislė vadinama Kinijos šunimis liūtais arba Tibeto liūtais. Spėjama, kad Ši Cu veislė buvo išvesta 800 m. pr. Kr. Kinijoje. Kilmė nėra visiškai aiški, tačiau spėjama, kad veislė atsirado sukryžminus Lasos apsą ir pekiną. Ši Cu šunys Kinijoje buvo itin vertinami kilmingųjų – jie atsisakydavo šiuos šunis dovanoti, mainyti ar parduoti. Europą Ši Cu šunys pasiekė gana vėlai – tik 1930 metais, pirmiausia jie išpopuliarėjo Anglijoje ir Norvegijoje.

1935 metais aprašytas pirmasis Ši Cu veislės standartas. Praėjus keleriems metas Ši Cu tapo populiarūs visoje Europoje, o po Antrojo Pasaulinio karo pasiekė ir JAV. Lietuvą pirmieji Ši Cu pasiekė maždaug 1992 metais, o nuo 2000-ųjų ši veislė labai išpopuliarėjo.

si Cu Shih Tzu

Ši Cu: išvaizda

Ši cu - tai mažas, tačiau tvirtai sudėtas šuo, apaugęs tankiais plaukais. Patinų ūgis ties ketera siekia 28 cm, patelių – 23 cm, svoris gali svyruoti nuo 4,5 iki 8,2 kg. Išskirtiniai Ši Cu bruožai – ovalo formos galva su trumpu snukučiu ir ilgas, tiesus kailis. Kailio plaukai ilgi ir minkšti. Galva yra vidutinio dydžio, proporcinga šunelio kūnui. Snukis trumpas (maždaug 2,5 cm ilgio), kvadrato formos. Nosis gana didelė, juodos spalvos, lygi, aplinkui - ilgi ūsai. Ausys išaugusios aukštai, didelės, nukarusios. Akys tamsios, didelės, apvalios, žvalios, toli viena nuo kitos. Uodega gausiai apžėlusi plaukais, išaugusi aukštai, užriesta, šiek tiek prigludusi prie nugaros. Kailis tankus, tiesus ir šiurkštus. Viršugalvyje plaukai yra kerpami ar rišami, kad nekristų ant akių. Galimi įvairūs kailio atspalviai, tačiau pageidautinos baltos dėmės ant kaktos ir uodegos galiuko. Kailio spalva ant snukio turi būti vientisa.

si Cu Shih Tzu

Ši Cu: charakteris

Ši Cu yra mėgstantys bendrauti šunys, labai vertinantys šeimininkų draugiją. Socializuoti Ši Cu veislės šunys, atrodytų, neturi jokių priešų: jie noriai bendrauja su vaikais, kitais gyvūnais, taip pat ir su nepažįstamais žmonėmis. Žinoma, socializacija svarbu pasirūpinti dar ankstyvame šuns amžiuje.

Taip pat yra būtina dresūra – neišauklėti Ši Cu gali be reikalo amsėti ar net kandžiotis. Taigi, kiekvieno šeimininko užduotis – pasirūpinti tinkama šuns dresūra, ir visai nesvarbu, kad šuo yra visai nedidelis. Ši Cu yra gana imlūs komandų mokymuisi, tačiau gali būti gana užsispyrę.

\

Kasdien Ši Cu reikalauja žaidimų ir pasivaikščiojimų, kurie paprastai trunka 20-30 minučių. Šios veislės šunys negali pakęsti vienatvės, palikti vieni gali loti ar niokoti paliktus daiktus. Su šeimininku Ši Cu mielai keliautų kad ir į pasaulio kraštą – tai yra tikrai puikūs kompanionai, kurie prisitaikys prie pakitusių gyvenimo sąlygų.

si Cu suniukas

Ši Cu: priežiūra

Ši Cu – gana sveika šunų veislė, tačiau galimi įvairūs genetiniai susirgimai, pavyzdžiui, skydliaukės nepakankamumas, kvėpavimo takų ligos, epilepsija, ir t.t. Būsimi Ši Cu šeimininkai turėtų itin atidžiai rinktis veislyną, pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija. Šios veislės šunims yra būdingi akių susirgimai – akys yra gana išsprogusios, todėl jas šunelis gali susižeisti žaisdamas. Pasitaiko tokių atvejų, kada blakstienos ima augti į vidų, ir tai labai dirgina akis. Taip pat būdingi ašarų liaukų sutrikimai – jei ašarų pagaminama per daug ar per mažai, svarbu kreiptis į veterinarą, ir šį sutrikimą pašalinti. Ši Cu akis reikia valyti kasdien – nevalant gali atsirasti rusvi ašarų takeliai, ir besikaupiantys nešvarumai (dulkės, smėlis, ir t.t.) dirgins odą. Taip at svarbu saugoti Ši Cu nuo perkaitimo, karštomis dienomis pasivaikščiojimai turėtų tapti trumpesni, geriausia tam rinktis ankstyvą rytą ir vėlų vakarą.

Ypatingos priežiūros reikalauja Ši Cu kailis, kurį šukuoti rekomenduojama kasdien. Maudyti Ši Cu tenka gana dažnai, kartais net kas savaitę. Po valgio snukutį reikėtų pavalyti, nes prie ilgo kailio gali likti prikibusio maisto. Svarbu tai, kad po maudynių kailis būtų tinkamai išdžiovinamas (tam geriausia naudoti plaukų džiovintuvą). Ši Cu kailis yra nuolat augantis, todėl jį rekomenduojama periodiškai trumpinti – išmokus tai galima atlikti patiems, tačiau dažniausiai kreipiamasi į specialistus. Kai šunelis ruošiamas parodoms, kailis paliekamas ilgas, patrumpinami tik plaukai prie pėdų ir užpakalio.

si Cu Shih Tzu

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai prisitaiko prie karšto ir šalto klimato;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;

Trūkumai

  • Kailiui reikia nuolatinės priežiūros, jis auga, todėl reguliariai kerpamas;
  • Negali pakęsti vienatvės, palikti vieni gali loti ar niokoti paliktus daiktus;
  • Tinkamas laikyti bute.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.