Silihemo terjeras (Sealyham Terrier)

Silihemo terjeras (Sealyham Terrier)

 

Veislė: Silihemo terjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: balta, balta su gelsvomis, pilkomis arba juodomis dėmėmis
Charakteris: Ramus, pastovus, budrus, valdingas, nepriklausomas, draugiškas, bebaimis
Ūgis: 25-30 cm
Svoris: 8-9 kg
Ilgaamžiškumas: 13-14 metų
Kiti pavadinimai: Sealyham Terrier, Cowley Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Silihemo terjeras – tai gana ramaus būdo, pastovaus charakterio šuo, kuris taps tikrai puikiu kompanionu. Šios veislės šunys labai vertina savo šeimininkų dėmesį, gana sunkiai pakelia vienatvę, ir ne visada yra linkę dėmesiu dalintis su kitais namuose esančiais augintiniais. Silihemo terjeras puikiai tinka vienišiems žmonėms, poroms, kurios neturi vaikų, ar šeimoms su vyresnio amžiaus vaikais. Silihemo terjero šeimininkas turėtų būti gana kantrus ir turintis tvirtą nuomonę. Labai svarbu dar iš anksto nustatyti namuose vyraujančias taisykles, ir, žinoma, jų nelaužyti.

Veislės istorija

Silihemo terjeras yra kilęs iš Velso. Spėjama, kad veislė buvo išvesta XIX amžiuje. Tai buvo darbinė šunų veislė, kuri padėdavo naikinti graužikus. Silihemo terjerai išpopuliarėjo po Pirmojo pasaulinio karo, nes tuo laikotarpiu veisle labai susidomėjo Holivudo žvaigždės. Vis dėlto, gana greitai veislės populiarumas išblėso – 2008 metais Jungtinėje Karalystėje buvo užregistruoti tik 43 šios veislės atstovai. Seniau per metus buvo įregistruojama po 1000 ir daugiau Silihemo terjerų, tačiau tie laikai – jau praeitis. Šios veislės šunis anksčiau augino Margaret, Hymphery Bogartas, Elizabetha Taylor. Silihemo terjerų populiarumo pikas buvo 1920 metais, kada Karališkasis šunų veisėjų klubas užregistravo daugiau nei 2000 šuniukų. 2009 metais Didžiojoje Britanijoje vykusioje parodoje Silihemo terjeras tapo geriausiu metų šunimi, tačiau tai veislės populiarumo padidinti nepadėjo. Didžiosios Britanijos Silihemo terjerų klubo įkūrėjo Harry Parsono teigimu, veislę pavyktų išsaugoti tuomet, jei kasmet gimtų 300-500 Silihemo terjerų, tačiau kol kas tokio skaičiaus pasiekti nepavyko.

silihemo terjero suniukas Sealyham Terrier

Silihemo terjeras: išvaizda

Silihemo terjeras yra gana nedidelis šuo – jo ūgis ties ketera siekia 25-30 cm, o svoris turėtų būti ne didesnis nei 9 kilogramai. Silihemo terjeras yra gana stambus trumpakojis šuo, kurio galva yra ilga, proporcinga kūnui. Šių šunų ausys yra vidutinio dydžio, nukarusios, laikomos prie skruostų. Akys tamsios, ovalo formos, gilios. Nosis juoda, šnervės didelės, plačios. Uodega ilga, Europos Sąjungos šalyse nėra kerpama. Žandikaulis kampuotų formų, sąkandis žirkliškas. Viršutinis kailio sluoksnis ilgas, šiurkštus, pavilnė tanki, neperšlampama. Leistinos spalvos: balta, balta su gelsvomis, pilkomis arba juodomis dėmėmis, kuriomis išmarginta galva ir (arba) ausys.

Silihemo terjeras: charakteris

Silihemo terjeras iš pažiūros atrodo mielas ir nekaltas šuo, kuris negalėtų iškrėsti jokios šunybės, tačiau taip tik atrodo! Nors šie šunys yra gana ramūs, tačiau kartais visiškai „nutrūksta nuo grandinės“. Tokiam augintiniui yra reikalingas gana tvirtas šeimininkas, kuris mokėtų „susitarti“ su šunimi. Silihemo terjerai ne visada noriai pasiduoda dresūrai, tačiau tinkamai motyvuojami gali tapti paklusniais ir puikiai išauklėtais augintiniais. Kartais šie šunys yra kiek užsispyrę, tačiau įdomus žaislas ar skanesnio maisto kąsnelis visada padeda tai nugalėti. Silihemo terjerams yra būdingas žaismingumas (šie šunys visą savo gyvenimą išlieka pakankamai aktyvūs), jiems yra reikalingi kasdieniai pasivaikščiojimai, trunkantys maždaug 20-60 minučių. Jei šuo nepakankamai išsikraus lauke, jis gali būti pernelyg aktyvus namuose, taip pat gali imti niokoti daiktus. Pajutęs pavojų, Silihemo terjeras gali imti garsiai loti. Šios veislės šunys labiausiai tinka tiems žmonėms, kurie turi patirties laikant šunis. Kartais Silihemo terjeras gali parodyti dantis net savo šeimininkui, todėl svarbu žinoti, kaip tokioje situacijoje vertėtų elgtis. Nors nemažai šunų augintojų ryžtasi šunį dresuoti savarankiškai, tačiau visada rekomenduojama kreiptis į patyrusius specialistus. Jei Silihemo terjeras nuo mažumės bus pratinamas prie kitų gyvūnų, gali sutarti su kitu šunimi ar kate.

Silihemo terjeras: priežiūra

Nors Silihemo terjerai yra gana sveika šunų veislė, tačiau kartais pasitaiko tam tikrų sveikatos sutrikimų. Vienas jų – tai glaukoma, pažeidžianti šunų akis, galinti sukelti aklumą. Kai kuriems šios veislės atstovams išsivysto lėtinė alergija, kuri pasireiškia niežtinčia oda bei dažnu kasymusi (šuo gali iki kraujo nusidraskyti odą). Labai svarbu stebėti, ar augintiniui duodamas pašaras yra tinkamas, nes būtent maistinė alergija pasitaiko dažniausiai. Ieškodami tinkamiausio pašaro galite išbandyti RAW mitybą arba sausą pašarą su vieno baltymo šaltiniu (tai padės lengviau nustatyti, kokių maisto produktų šuns organizmas netoleruoja). Kai kurie Silihemo terjerai gimsta kurti, kartais pasitaiko ir kelio girnelės išnirimo atvejų. Dalis Silihemo terjerams būdingų ligų yra paveldimos, todėl labai svarbu atsakingai rinktis veislyną, ir pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Silihemo terjero kailis reikalauja rūpestingos priežiūros: kailis atrodys tvarkingai, jei augintinis bus pakankamai dažnai maudomas ir šukuojamas (maudyti Silihemo terjerą pakanka 1-2 kartus per mėnesį, šukuoti rekomenduojama kelis kartus per savaitę). Taip pat rekomenduojama kartą per savaitę išvalyti šuns dantis, duoti specialių kramtalų, apsaugančių nuo dantų akmenų susidarymo. Maždaug kas mėnesį patartina patrumpinti šuns nagus. Duodamo pašaro kiekį visada rekomenduojama normuoti, nes tai padės išvengti nutukimo. Svarbu pasirūpinti ir pakankamu fiziniu aktyvumu, nes tai padės išvengti šuns elgesio problemų, o Silihemo terjerai augs sveikas ir laimingas.

Privalumai

  • Lengvai prisitaiko prie šalto ar karšto klimato;
  • Geras sarginis šuo;
  • Nedraugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais.

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas;
  • Nedraugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.