Romanijos vandens šuo (Lagotto Romagnolo)

Romanijos vandens šuo (Lagotto Romagnolo)

 

Veislė: Romanijos vandens šuo
Kilmės šalis: Italija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Rudas, gelsvai baltas, oranžinis, baltas su rudomis ir rausvai rudomis dėmėmis, pilkai rudas 
Charakteris Aktyvus, energingas, linksmas, draugiškas, paklusnus, išdykęs, geras kompanjonas.
Ūgis: 40-48 cm
Svoris: 11-16 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Lagotto Romagnolo
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Romanijos vandens šunys (Lagotto romagnolo) pasižymi itin gera uosle, todėl nuo seno yra naudojami vertingų grybų triufelių paieškai. Šios veislės šunų medžioklės instinktas yra praktiškai išnykęs, todėl  gyvūnų kvapai  triufelių paieškos metu jų neblaško. Romanijos vandens šuo yra labai paklusnus, augintojų teigimu, jis vos iš pusės žodžio supranta, ko iš jo nori šeimininkas. Romanijos vandens šunys legvai dresuojami ir prieraišūs, mylintys visus šeimos narius, taip pat ir vaikus. Šiems šunims nekyla problemų sutariant su kitais gyvūnais. Šios veislės šunys yra taikūs ir nelinkę rodyti dominavimo.

Romanijos vandens šuo (Lagotto Romagnolo)

Romanijos vandens šuo: veislės istorija

Lagotto romagnolo veislė yra kilusi iš Italijos regiono – Romanijos. Šių šunų veislės istorija yra labai turtinga, teigiama, kad jie yra kitų šunų (pudelių, Portugalijos vandens šunų ir auksaspalvių retriverių) proproproseneliai. Istoriniuose šaltiniuose  Lagotto romagnolo pirmą kartą buvo paminėti labai seniai – dar prieš  700 metų iki mūsų eros.  Taip pat šie šunys yra minimi Romos imperijos laikotarpiu ir viduramžiais. Panašu, kad Romanijos vandens šunys buvo vertinami visais laikais – Lagotto romagnolo pavaizduotas ir XV amžiaus dalininko Andrea Mantegna Paveiksle, gulintis šalia Markoso Liudoviko III kojų.  Šimtmečiu vėliau, XVI amžiuje, Romanijos vandens šunys buvo naudojami medžioklėje pelkynuose. Šiuo laikotarpiu šunų paskirtis buvo atnešti nušautas antis. Ilgainiui pelkynai buvo nusausinti, ančių medžioklė tapo ne tokia populiari, todėl Romanijos vandens šunys imti naudoti triufelių paieškoje. Iki šių dienų Lagotto romagnolo  yra laikomi talentingiausiais šių grybų ieškotojais.

Vis dėlto, ši veislė yra pripažinta visai neseniai – tik 2005 metais. 1995 metais tarptautinė kinologų federacija (FCI) Romanijos vandens šunų veislei suteikė dešimties metų bandomąjį laikotarpį, po kurio veislė buvo visuotinai pripažinta. Į Lietuvą pirmasis Romanijos vandens šuo atkeliavo dar vėliau – 2009 metais, ir, nors Europoje šios veislės šunų skaičius vis sparčiau auga, iki šiandien mūsų šalyje užregistruotų Romanijos vandens šunų skaičius yra labai nedidelis.

romanijos vandens suns suniukas Lagotto Romagnolo

Romanijos vandens šuo: išvaizda

Romanijos vandens šunys yra vidutinio dydžio, suaugę sveria 11-16 kilogramų, ūgis ties ketera – 40-48 cm (patelės smulkesnės už patinus). Lagotto romagnolo  iš kitų šunų veislių išsiskiria nuostabiu garbanotu kailiu, turinčiu neperšlampamą vilną. Jų kailis tankus ir garbanotas, nesišeria, todėl tinka ir į alergijas linkusiems žmonėms. Kailio spalva gali būti įvairi – balta, ruda, oranžinė, balta su ruda arba balta su oranžine.  Romanijos vandens šunų galva, žiūrint iš viršaus, yra trapecijos formos, kūnas – stiprus ir kompaktiškas, aukštis ties ketera yra praktiškai toks pat, kaip ir šuns ilgis. Ausys yra vidutinio dydžio, atrodo proporcingas galvai, jų galiukai gana platūs, užapvalinti. Uodega smailėjanti, baigiasi ties kulnu.

Romanijos vandens šuns šuniukas (Lagotto Romagnolo)

Romanijos vandens šuo: charakteris

Romanijos vandens šunys aktyvūs, jie mėgsta plaukioti, bėgioti ir rausti žemę. Komandų mokosi itin greitai – gali prireikti vos vieno komandos pakartojimo, kad šuo įsimintų, ko iš jo tikimasi. Romanijos vandens šunims yra tinkama tik pozityvi dresūra – jie mėgsta švelnumą, o „griežtos rankos“ jiems nė nereikia. Romanijos vandens šunys sekundės tikslumu reaguoja į šeimininko kvietimą, todėl galima būti ramiems, kad šuo nepabėgs ir nepasimes svetimoje vietoje.

Priprasti prie naujų žmonių Romanijos vandens šunims reikia šiek tiek laiko, nes jie nėra labai drąsūs. Jauniems šuniukams yra itin svarbi socializacija – ateityje bus galima išvengti įvairių baimių.

Duobių rausimas – nepakeičiama Romanijos šunų darbotvarkės dalis. Išrausti duobę jie gali tiesiog akimirksniu, tad nieko keisto, kad jie yra vertinami kaip talentingi triufelių ieškotojai. Mokyti vertingų grybų ieškotojai yra labai vertinami – teigiama, kad Lagotto romagnolo vertė yra tokia pati, kaip ir šuns svoris, pavertus į auksą. Vis dėlto, šeimininkams Romanijos vandens šunys yra neįkainojami ir kartais tenka pasisaugoti... vagių.

romanijos vandens suns suniukas Lagotto Romagnolo

Romanijos vandens šuo: priežiūra

Nors Romanijos vandens šunys nėra labai reiklūs, tačiau jiems yra svarbus pakankamas fizinis aktyvumas. Duobių kasimas – viena mėgstamiausių šios veislės šunų užsiėmimas, todėl  būsimiems šeimininkams svarbu nusiteikti, kad kieme išraustų duobių bus ne viena ir ne dvi.

Ypatingo dėmesio pareikalaus Romanijos vandens šuns kailis – paprastai šie šunys yra kerpami bent kartą į metus, nes priešingu atveju nekerpama povilnė gali sukristi. Būtina kailį reguliariai šukuoti, pašalinti sąvėlas. 

Romanijos vandens šunys yra ištvermingi,  lengvai ištveriantys šalčius, tačiau juos tinka auginti tik namuose, ne lauko voljere. 

Kaip ir daugeliui kitų veislių šunų, Romanijos vandens šuniui labai svarbus šeimininkų dėmesys, dresūra bei žaidimai. Planuojantys įsigyti Romanijos vandens šunį turėtų pasvarstyti, ar savo augintiniui galės skirti pakankamai laiko – šios veislės šunys yra labai energingi, reikalaujantys daug fizinės bei protinės veiklos, todėl  jam būtini ilgi pasivaikščiojimai, žaidimai ir dresūra. Socializacija reikalinga nuo mažumės, dresūra taip pat rekomenduojama užsiimti kuo anksčiau – pamokas galima pradėti lankyti  su trijų mėnesių šuniuku.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais naminiais gyvūnais;
  • Lengvai pernešantis šaltą klimatą;
  • Paklusnus, lengvai dresuojamas.

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Kailiui reikalinga reguliari priežiūra;
  • Mėgsta rausti žemę.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.