Rusų spanielis (Russian Spaniel)

Rusų spanielis (Russian Spaniel)

 

Veislė: Rusų spanielis
Kilmės šalis: Rusija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos:  Juoda ir balta, ruda ir balta, raudona ir balta, trispalvis
Charakteris Prieraišus, draugiškas, patikimas, atsidavęs
Ūgis:  38-46 cm
Svoris:  9-16 kg
Ilgaamžiškumas  13-14 metų
Kiti pavadinimai:  Russian Spaniel
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Rusų spanielis – tai šunų veislė, kurios FCI iki šiol nepripažino, tačiau šie šunys yra ypatingai vertinami medžiotojų. Rusų spanielis yra kompaktiško sudėjimo šuo, kuriam būdingas itin švelnus sukandimas, taigi, jis gali atnešti paukštį ar kitą grobį jo nepažeisdamas. Šios veislės šunų standartas iki šiol nėra galutinai susiformavęs, todėl nenustebkite parodose pamatę skirtingų dydžio ir proporcijų rusų spanielius. Vis dėlto, veislės formavimasis yra gana ilgas ir sudėtingas procesas, tad tik laiko klausimas, kada ši veislė bus galutinai susiformavusi ir pripažinta.

rusu spanielis Russian Spaniel

Rusų spanielis: veislės istorija

Rusų spanieliai yra jauna šunų veislė, kurios iki šiol nepripažino FCI. Ši šunų veislė buvo gauta kryžminant kokerspanielius, springerspanielius ir Sasekso spanielius. Šis mišraus tipo spanielio standartas pirmą kartą patvirtintas 1951 metais tuometinės TSRS kinologų tarybos. Tuo metu rusų spanieliai vis dar buvo pernelyg skirtingi, tačiau veislės gryninimo imtasi tik praėjus dviem dešimtmečiams. Lyginant su kitomis Rusijos medžioklinėmis šunų veislėmis, rusų spanieliai yra patys jauniausi. Didžiausio populiarumo ši šunų veislė sulaukė 1990 metais, kada Rusijos parodose dalyaudavo apie 120-130 rusų spanielių. 2002 metais buvo įkurtas rusų spanielių mylėtojų klubas, kurio svarbiausias tikslas – populiarinti veislę už Rusijos ribų.

rusu spanielis Russian Spaniel

Rusų spanielis: išvaizda

Rusų spanieliai savo išvaizda kiek primena anglų springelspanielį, tad neauginantys šių veislių šunų gali lengvai suklysti atpažindami šiuos šunis. Patinų aukštis ties ketera siekia 40-45 cm, svoris svyruoja nuo 13 iki 16 kilogramų. Kalės žemesnės ir smulkesnės: aukštis ties ketera siekia 38-43 cm, svoris gali svyruoti nuo 12 iki 15 kilogramų. Šios veislės šunų snukis yra vidutinio dydžio, ausys ilgos, išaugusios galvos šonuose. Galva gana ilga (sudaro trečdalį kūno ilgio), proporcingai plati. Paprastai rusų spanielių ausys yra tamsesnės nei kailis kitose kūno vietose. Akys tamsios, gilios, vidutinio dydžio, nutolusios viena nuo kitos. Nosies spalva gali priklausyti nuo kailio atspalvio, tačiau dažniausiai ji juoda. Kaklas vidutinio ilgio, švelniai išlenktas, raumeningas, be odos klosčių. Kūnas kompaktiškas, stiprus, krūtinė gili, bet ne per plati. Kojos ilgos ir raumeningos, tiesios. Letenos kompaktiškos, apvalios arba nežymiai ovalios. Uodega įsodinta žemai, vidutinio ilgio (ne Europos Sąjungos šalyse uodega yra trumpinama). Sąkandis stiprus, gerai išvystytas, žirkliškas. Rusų spanielio kailis yra lygus, vidutinio ilgio, gana švelnus. Ant ausų esantys plaukai banguoti, o vidinių kojų dalis – „plunksnuota“. Kailis gali būti juodos, rusvos, rausvos spalvos, taip pat galimi nedideli taškeliai ant kūno, krūtinės ir kojų. Kai kurie rusų spanieliai yra margi – kūną gali dengti net trijų atspalvių plaukai.

rusu spanielis Russian Spaniel

Rusų spanielis: charakteris

Rusų spanielis – tai paukštšunis, kuris gali būti naudojamas lauko ir vandens paukščių medžioklėje. Šios veislės šunų negąsdina net ir labai klampios vietovės, tačiau dirbdami jose pavargsta greičiau nei sausuose laukuose ir miškuose. Medžioklės metu rusų spanieliai pabaido paukščius, gali surasti nušautą grobį ir atnešti jį šeimininkui. Šios veislės šunys pasižymi puikiomis medžioklei pritaikytomis savybėmis: puikia uosle, neišsenkančia energija, ištverme bei pasirengimu pašautą grobį atnešti savo šeimininkui. Rusų spanielių labai stiprus instinktas sekti kraujo pėdsakais, todėl šie šunys yra puikūs pagalbininkai, kada reikia rasti pašautą grobį. Jei rastas grobis yra pernelyg stambus, ir rusų spanielis neįstengs jo parvilkti, apie radinį šeimininkas įspėjamas lojimu. Dėl šių savybių rusų spanielis yra puikus medžiotojo pagalbininkas, tačiau taip pat šios veislės šunys yra puikūs šeimos bičiuliai, labai prisirišantys prie savo šeimininko.

Rusų spanieliai yra lengvai dresuojami, greitai perpranta, ko iš jų tikimasi, tad paruošti tokį šunį medžioklei nebus labai sudėtinga (žinoma, tam reikia tam tikrų specifinių žinių bei įgūdžių). Nemedžiojantys rusų spanieliai puikiai jaučiasi gyvendami ankštame bute – tereikia užtikrinti, kad augintinis autų pakankamą fizinį krūvį pasivaikščiojimų metu. Rusų spanieliai yra geranoriški, gali sutarti su kitais namuose esančiais augintiniais, jei su jais gyvens nuo mažumės. Taip pat rusų spanieliai puikiai sutaria su vaikais.

rusu spanielis Russian Spaniel

Rusų spanielis: priežiūra

Rusų spanieliai pasižymi stipria sveikata. Šios veislės šunų savininkai turėtų pasirūpinti subalansuota augintinio mityba, o šuniui senstant svarbu reguliariai lankytis veterinarijos klinikoje, kurioje kasmet bus atliekami reikalingi sveikatos tyrimai. Rusų spanieliai nėra labai išrankūs maistui, tačiau svarbu parinkti tokį pašarą, kuris garantuotų visavertę augintinio mitybą. Rusų spanielio kailis nereikalauja ypatingos priežiūros – pakanka porą kartų per savaitę pašukuoti šepečiu, ir periodiškai išplauti šampūnu, kad kailis neprarastų žvilgesio.

Didesnį dėmesį reikėtų skirti rusų spanielio ausims – ant ausų esantis kailis veliasi greičiau, tad jas patartina pašukuoti kasdien. Taip pat rusų spanieliui praverstų specialus į viršų siaurėjantis dubenėlis, kuris šuniui ėdant neleis į maistą įmerkti ausų. Rusų spanielio ausys turi būti reguliariai tikrinamos – tai padės išvengti įsisenėjusių uždegimų. Didelė dėmesį vertėtų skirti šios veislės šunų fiziniam krūviui, nes priešingu atveju šuo ims nuobodžiauti ir niokos namus ar jų kiemą.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.