Japonų špicas (Japanese Spitz)

Japonų špicas (Japanese Spitz)

 

Veislė: Japonų špicas
Kilmės šalis: Japonija
Paskirtis: Namų, sarginis šuo
Spalvos:  Balta
Charakteris Išdidus, drasus, užsispyręs, prieraišus, paklusnus, žaismingas,  protingas
Ūgis:  30-38 cm
Svoris:  6-8 kg
Ilgaamžiškumas  11-12 metų
Kiti pavadinimai:  Japanese Spitz
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Japonų špicas yra nedidelis šuo, kuris labai mėgsta žmonių draugiją. Šios veislės šunys nuolat ieško būdų, kaip galėtų įtikti savo šeimininkui ir jį nudžiuginti. Japonų špicų mylėtojai teigia, kad kartą susižavėję šios veislės šunimis, jų nepamiršite visą gyvenimą. Šie šunys pirmiausia sužavi savo išvaizda – nedideliu dydžiu ir sniego baltumo puošniu kailiu, tačiau ne ką mažiau pavergia ir Japonų špico charakteris. Tai yra draugiški augintiniai, kurie puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais.

japonu spicas Japanese Spitz

Veislės istorija

Japonų špicas – gana nauja šunų veislė, apie kurios atsiradimą žinoma nedaug. Nėra vieningos nuomonės, kaip ši veislė galėjo atsirasti: vieni kinologai mano, kad japonų špicai atsirado XIX amžiaus pabaigoje, o jų protėviais galėjo būti Sibiro laikos, kiti mano, kad ši veislė kilo iš samojedų, o į Japoniją pateko maždaug 1920 metais. Japonų špicai yra tikrai panašūs į gana smulkius samojedus, neauginantys šios veislės šunų kartais veisles gali supainioti. Vis dėlto, kinologų, kurie japonų špicus kildina iš samojedų, yra mažiau nei tų, kurie japonų špicus kildina iš Sibiro laikų. Taip pat manoma, kad veislė galėjo susiformuoti Vokietijoje, iš kur Antrojo Pasaulinio karo metais galėjo patekti į Japonijos salas. Spėjimų, kaip galėjo susiformuoti veislė, yra ir dar daugiau, tačiau nė viena hipotezė iki šiol nėra patvirtinta. Žinoma tik tiek, kad pirmasis šuniukas, gavęs japonų špicų veislės pavadinimą, gimė 1947 metais, o praėjus vos vieneriems metams aprašytas pirmasis veislės standartas. Nors šios veislės šunys yra gana nedideli, tačiau Japonijoje kurį laiką buvo auginami kaip sarginiai šunys. Japonų špicų pareiga – pranešti šeimininkui apie atvykėlius. Šiandien šios veislės šunys yra auginami kaip šeimos bičiuliai. Siekiant išgryninti veislę iš veisimo buvo pašalinti agresyvūs ir daug lojantys šunys, todėl dabar šie šunys kartais vadinami tyliaisiais Azijos špicais.

japonu spicas Japanese Spitz

Japonų špicas: išvaizda

Japonų špico išvaizda labai primena šiaurinius šunis – jų kailis labai tankus, ausys – stačios, o uodega šiek tiek pasukta. Japonų špicų ūgis ties ketera siekia 30-38 cm, o svoris gali svyruoti nuo 6 iki 8 kilogramų. Šios veislės šunų galva yra gana plati, vidutinio dydžio. Snukutis nedidelis, siaurėjantis. Nosis juoda, apvali, lūpos prigludusios, taip pat juodos spalvos. Akys vidutinio dydžio, ovalo formos, tamsios su juodais apvadais. Ausys nedidelės, trikampio formos. Kaklas šiek tiek išlenktas, tvirtas. Nugara tiesi ir trumpa, krūtinė gili ir plati. Priekinės kojos tiesios, galinės šiek tiek išlenktos. Kailis dviejų sluoksnių, purus, būtinai baltos spalvos. Viršutinis kailis ilgas, trumpesni plaukai dengia kojų, ausų ir snukio sritis, kaklą puošia itin ilgo kailio apykaklė. Pavilnė trumpa, minkšta ir tanki.

japonu spicas Japanese Spitz

Japonų špicas: charakteris

Japonų špicams nėra būdinga agresija, tačiau bendraudami su kitais gyvūnais šios veislės šunys mėgsta užimti dominuojančią poziciją. Dėl šios priežasties dar šuns vaikystėje svarbu pasirūpinti tinkama socializacija ir išmokyti augintinį dresūros pagrindų. Japonų špicams yra tinkama tik pozityvi dresūra – tai yra gana jautrūs augintiniai, todėl grubiau pasakytas žodis šunį gali įskaudinti. Jei japonų špicas tinkamai motyvuojamas, jis tampa klusniu ir gerai išauklėtu šunimi. Jei šuniui komanda pasirodys neturinti prasmės, jis tikrai nesistengs jos įvykdyti. Šios veislės šunys yra labai žaismingi ir išdykę, mėgsta įvairius žaidimus ir kitą aktyvią veiklą. Bendraudami su vaikais japonų špicai yra kantrūs, pasižymi puikia savitvarda.

japonu spicas Japanese Spitz

Japonų špicas: priežiūra

Japonų špicai yra gana sveika šunų veislė, šių šunų veisimas atliekamas itin atsakingai. Norintys įsigyti tokį augintinį turėtų pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija, atliktais tyrimais ir charakterio savybėmis – būtent tai padės pasirinkti tinkamiausią veislyną. Japonų špicas yra gana aktyvus augintinis, todėl svarbu pagalvoti, kur nukreipsite jo energiją. Japonų špicai mėgsta ilgus pasivaikščiojimus ir žaidimus gryname ore, šios veislės šunims paprasčiausiai nebūna blogų oro sąlygų, nes nuo lietaus ir sniego saugo tankus ir šiltas kailis. Svarbu žinoti, kad tai yra gana šoklūs augintiniai – jei japonų špicas turės galimybę lakstyti nuosavame kieme, svarbu pasirūpinti, kad tvora būtų bent 1,5 metro aukščio. Šios veislės šunys yra gana sportiški, jiems tikrai patiktų lankyti įvairius šunų sporto užsiėmimus, pavyzdžiui, Agility. Šeimininkai turėtų nusiteikti, kad japonų špico dresūra nebus labai lengva, tačiau atradus tinkamų motyvacijos būdų tikrai galėsite pasiekti puikių rezultatų. Nors dažnai manoma, kad japonų špico kailio priežiūra bus labai sudėtinga, tačiau tai nėra tiesa. Tai yra tvarkingi augintiniai, kurie nemėgsta voliotis purvynuose ar braidžioti po balas. Jei ir nutiktų „nelaimė“, nešvarumai nuo kailio greitai nukris, todėl šuo galės išvengti maudynių. Tiesa, maudyti japonų špicą reikėtų kuo rečiau – visiškai pakaks tai padaryti prieš parodas ar porą kartų į metus. Kailio kirpti nereikia, paprastai pakanka jį pašukuoti kelis kartus per savaitę, o šėrimosi laikotarpiu tą rekomenduojama atlikti kasdien.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Draugiškas su kitais gyvūnais, tačiau linkęs dominuoti.

Trūkumai

  • Kai kurie individai dažnai loja.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.