Amerikos eskimų šuo (American Eskimo Dog)

Amerikos eskimų šuo (American Eskimo Dog)

 

Veislė: Amerikos eskimų šuo 
Kilmės šalis: JAV
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Balta, kreminė
Charakteris Budrus, sargus, draugiškas, žaismingas, protingas
Ūgis: 
Miniatiūrinis iki 30 cm
Mažasis 33-38 cm
Standartinis virš 38 cm
Svoris:  4-10 kg
Ilgaamžiškumas  12-14 metų
Kiti pavadinimai:  Amerikos eskimų špicas, American Eskimo Dog, Eskie 
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Amerikos eskimų šunys kitaip dar vadinami Amerikos eskimų špicais. Tai – nedideli kambariniai augintiniai, kurių išvaizda yra tiesiog pakerinti. Vis dėlto, ne ką mažiau sužavi ir šios veislės šunų charakteris – Amerikos eskimų špicai yra lengvai dresuojami, su jais nesunku rasti „bendrą kalbą“. Šios veislės šunys puikiai sutaria ir su žmonėmis, ir su gyvūnais. Jei namuose turite kitų augintinių, pavyzdžiui, šunį ar katę, galite būti užtikrinti, kad Amerikos eskimų šuo su jais susibendraus. Taip pat Amerikos eskimų šunys noriai bendrauja su vaikais, jiems nerodo jokios agresijos. Tai yra nedideli šunys, kurie namuose paprastai būna ramūs, todėl gali būti auginami ir nedideliuose butuose. Priežiūra nėra labai sudėtinga, todėl Amerikos eskimų šunys gali būti tinkami ir pradedantiesiems šunų augintojams.

amerikos eskimu suo American Eskimo Dog

Amerikos eskimų šuo: veislės istorija

Manoma, kad Amerikos eskimų šunys galėjo kilti iš vokiečių špicų, tačiau taip pat daroma prielaida, kad šių šunų protėviais galėjo būti samojedai. Pirmieji Amerikos eskimų šunys buvo didesni už dabartinius, jie buvo auginami žmonių ir turto apsaugai. Didžiausio dėmesio šios veislės šunys sulaukė tada, kai pradėjo dalyvauti cirko pasirodymuose (maždaug 1920 metais). Įvairūs cirko pasirodymai su šiais šunimis puikiai padėdavo veisėjams greičiau išparduoti išveistus šunis. Po Antrojo pasaulinio karo ši veislė vis dar išliko gana populiari.

Veislė susiformavo XIX amžiuje, tačiau pripažinimo sulaukė gana vėlai – tik 1995 metais. Deja, iki šių dienų ne visi kinologų klubai šią veislę pripažįsta – paprasčiausiai teigiama, kad šie šunys yra pernelyg panašūs į vokiečių špicus. 1969 metais buvo įkurtas pirmasis šios veislės mylėtojų klubas. Amerikoje šie šunys yra labai populiarūs, tačiau Lietuvoje – tikra retenybė.

amerikos eskimu suo American EskimoDog

Amerikos eskimų šuo: išvaizda

Amerikos eskimų šunys yra skirstomi į tris dydžius: jie gali būti miniatiūriniai, mažieji arba standartiniai. Miniatiūrinių Amerikos eskimų šunų ūgis yra mažesnis nei 30 cm, mažųjų – 33-38 cm, standartinių – virš 38 cm. Šių šunų svoris, priklausomai nuo dydžio, gali būti nuo 4 iki 10 kg. Amerikos eskimų špicų išvaizda labai primena samojedus – tai tarsi miniatiūrinė šių šunų versija. Didžiausias Amerikos eskimų šunų pasididžiavimas – purus vidutinio ilgio kailis, kuris gali būti baltos arba kreminės spalvos. Kailis yra dvisluoksnis – dengiamieji plaukai yra purūs, neprigludę prie kūno, vidutinio ilgio, o pavilnė – minkšta ir tanki. Kaklą ir krūtinę puošia ilgesnio kailio „apykaklė“, tankiu kailiu padengta uodega laikoma užriesta už nugaros. Tankus kailis taip pat dengia ir nedideles trikampio formos ausis. Amerikos eskimų šunų snukutis yra smailus, akys vidutinio dydžio, šiek tiek įkypos, tamsios. Sudėjimas tvirtas, kompaktiškas.

amerikos eskimu sunys American EskimoDog

Amerikos eskimų šuo: charakteris

Amerikos eskimų šunys yra žaismingi ir lengvai prisitaikantys. Nors šios veislės šunims nėra svetimos ir įvairios išdaigos, tačiau jos dažniau juokina nei piktina. Jei nuo mažų dienų yra socializuojami, šie augintiniai yra labai draugiški vaikams ir gyvūnams. Anksti pradėjus dresūrą galima pasiekti puikių rezultatų – Amerikos eskimų šunys stengiasi įtikti savo šeimininkams ir nori juos nudžiuginti. Šios veislės šunys neretai dalyvauja cirko pasirodymuose – jie mielai mokosi įvairių triukų, kuriuos atlieka su pasimėgavimu. Taip pat galima išbandyti ir kitą šunų sportą – Amerikos eskimų šunys gali išbandyti savo jėgas „Flyball“ ar „Agility“ rungtyse. Dresuodami augintinį matysite, kokia veikla jam geriausiai sekasi ir teikia daugiausiai džiaugsmo, taigi, tai gali padėti paprasčiau nuspręsti, kuo vertėtų užsiimti.

Paprastai Amerikos eskimų šunys yra tylūs augintiniai, juos nesunku atpratinti nuo lojimo. Nepažįstamiesiems šios veislės šunys nėra agresyvūs, tačiau dažnai nepažįstamų žmonių šiek tiek prisibijo. Galima pratinti augintinį prie žmonių kompanijos: dažniau pasikvieskite svečių, paprašykite jų duoti šuniui skanėstą, ir t.t.

Amerikos eskimų šuo: priežiūra

Amerikos eskimų šunys – gana sveika veislė. Genetinių ligų pasitaiko itin retai, tačiau perkant šuniuką visada svarbu pasidomėti tėvų sveikatos istorija ir atliktais tyrimais. Neatsakingas veisimas gali lemti akių ligas, taip pat galimos ir klubų bei kelių sąnarių problemos.

Šios veislės šunų augintojai turėtų pasirūpinti tinkama šuns mityba ir duodamą maisto kiekį turėtų normuoti. Amerikos eskimų špicai yra linkę tukti, o tai gali lemti ir įvairias ligas.

Reikalingas fizinis krūvis yra vidutinis – aktyviausi yra standartiniai Amerikos eskimų šunys (su jais šeimininkai neretai bėgioja). Paprastai pakanka 20-40 minučių pasivaikščiojimų ir žaidimų, kad šuo pakankamai išsikrautų fiziškai.

Nors dėl ilgo ir šilto kailio šios veislės šunys galėtų gyventi lauke tačiau tai – kambariniai augintiniai, kurie mieliau didžiąją dalį laiko praleistų namuose. Ypatingo dėmesio reikalauja Amerikos eskimų šuns kailis – jis turėtų būti šukuojamas ne rečiau nei du kartus per savaitę. Amerikos eskimų šunys šeriasi gana gausiai, šėrimosi laikotarpiu kailį rekomenduojama šukuoti kiekvieną dieną. Maudyti šios veislės augintinius reikėtų tik tada, kai tai yra būtina. Tinkamai prižiūrimi Amerikos eskimų šunys paprastai gyvena maždaug 12-14 metų.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai prisitaiko prie šalto ar karšto klimato;

Trūkumai

  • Būtinas didelis fizinis aktyvumas;
  • Linkę į nutukimą;
  • Šeriasi gana gausiai.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.