Frizų vandens šuo (Wetterhoun)

Frizų vandens šuo (Wetterhoun)

 

Veislė: Frizų vandens šuo
Kilmės šalis: Olandija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos:  Juoda ir balta, ruda ir balta, šokolado ir balta, juoda
Charakteris Ramus, tylus, uždaras, užsispyręs
Ūgis:  53-59 cm
Svoris:  24-34 kg
Ilgaamžiškumas: 10-12 metų
Kiti pavadinimai:  Wetterhoun, Frisian Water dog
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Frizų vandens šuo yra gana ramaus charakterio ir labai prieraišūs. Šios veislės šunims nepažįstami asmenys nekelia jokio pasitikėjimo, todėl tinkamai apmokyti jie gali tapti puikiais sarginiais šunimis. Kadaise jie buvo naudojami ūdrų medžioklei pelkėse, o šiandien jie yra pasirenkami kaip kompanionai ir šeimos draugai. Frizų vandens šuo gali puikiai sutarti su šunimis ar katėmis, tačiau graužikams ir kitiems smulkiems augintiniams frizų vandens šuo kels pavojų. Įdomu tai, kad šie šunys gali pasitarnauti atbaidant kurmius ar kitus kenkėjus, todėl jūsų teritorijoje nekviestų svečių tikrai nebus.

Veislės istorija

Frizų vandens šuo – tai gana sena veislė, kurios pirmieji atstovai Olandijoje gyveno dar prieš 400 metų. Šie šunys buvo naudojami medžiojant ūdras ir kitus vandens gyvūnus. Nors ir nėra žinoma, kaip ši veislė susiformavo, tačiau artimiausiais frizų vandens šunų giminaičiais yra laikomi garbanotieji retriveriai. Ir vienos, ir kitos veislės atstovai turi garbanotą beveik neperšlampantį kailį, ir pasižymi puikiomis darbo vandenyje savybėmis. Vis dėlto, kinologai vis dar aiškinasi, kokia galėjo būti frizų vandens šunų kilmė – iškeltų teorijų skaičius yra tikrai labai įspūdingas. Antrojo pasaulinio karo metais veislė buvo beveik išnykusi, ir tik kinologo Jan Bos dėka pavyko ją atgaivinti. Nyderlanduose ši šunų veislė buvo pripažinta 1942 metais, tačiau prireikė gana nemažai laiko, kol frizų vandens šunis pripažino ir kitų šalių kinologų klubai. Oficialus veislės standartas buvo paskelbtas 1989-aisiais, UKC (United Kennel Club ) veislę pripažino tik 2006-aisiais. Šiandien ši veislė vis dar nėra labai populiari – frizų vandens šunys yra auginami Olandijoje ir kitose Europos šalyse, taip pat ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Frizų vandens šuo: išvaizda

Frizų vandens šuo yra gana didelis – patinų aukštis ties ketera siekia 59 cm, kalyčių – 54,5 cm. Šių šunų svoris gali siekti 25-35 kg (patinai yra ne tik aukštesni, bet taip pat ir stambesni). Frizų vandens šunys yra proporcingo ir atletiško sudėjimo. Žiūrint iš priekio, krūtinė atrodo plati. Juosmuo trumpas ir stiprus, strėnos šiek tiek nuožulnios. Galva proporcinga kūnui, galinga. Ausys kabančios, vidutinio ilgio, mentelės formos. Akys labai išraiškingos, ovalo formos, rudos spalvos. Nosies spalva priklauso nuo kailio spalvos, gali būti ruda arba juoda. Uodega ilga, užriesta, laikoma strėnų lygyje, arba šiek tiek virš jų. Kailis vidutinio ilgio, padengtas storomis garbanomis (išskyrus galvos ir kojų sritis). Kailis gali būti vientisos juodos arba rudos spalvos, taip pat gali būti juodas arba rudas su baltomis dėmėmis, leistina ir kerša spalva.

Frizų vandens šuo: charakteris

Frizų vandens šuo iš prigimties yra atsargus – nors su savo šeimos nariais šuo visada elgiasi draugiškai, tačiau pirmą kartą matomais žmonėmis nėra linkę pasitikėti. Išgirdęs ką nors įtartino, frizų vandens šuo apie tai įspėja savo šeimininką, todėl šios veislės atstovai gali būti puikiais sargais. Frizų vandens šunys yra švelnaus charakterio, puikiai sutaria ir su suaugusiaisiais, ir su vaikais.  Šie šunys visada stengiasi įtikti savo šeimininkui, mokosi labai noriai, ir visada vykdo jam nurodytas komandas. Būtina dar nuo mažumės pasirūpinti frizų vandens šuns socializacija ir dresūros pagrindais, nes tai padės tvirtą pagrindą šuns elgesiui ateityje. Šių šunų mokymas turi būti nuoseklus ir pakankamai motyvuojantis, nes priešingu atveju dresūros užsiėmimai nebus labai sėkmingi. Frizų vandens šunys yra gana aktyvūs, todėl kasdien būtina pasirūpinti pakankamai ilgais pasivaikščiojimais ir kita veikla. Jei šios veislės atstovas išsikraus ir fiziškai, ir emociškai, namuose jis bus ramus. Frizų vandens šunys tiesiog dievina plaukimą, todėl nė vienas vandens telkinys neliks nepastebėtas. Kol šuo neturės pakankamai tvirtų dresūros pagrindų, augintinį vedžiokite su pavadėliu.

Frizų vandens šuo: priežiūra

Frizų vandens šuo yra gana sveika veislė, kurios atstovai sulaukia 12-14 metų amžiaus. Dažniausiai pasitaikantys sveikatos sutrikimai – klubo sąnario displazija ir kelio girnelės išnirimas. Abi šios ligos gali būti paveldimos, todėl renkantis veislyną visada rekomenduojama pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Kita dažnai pasitaikanti problema – tai ausų infekcijos, kurios yra būdingos visiems nulėpausiams šunims. Po maudynių vandens telkiniuose patartina nusausinti šuns ausis, ir reguliariai patikrinti, ar nėra infekcijos. Taip pat reikėtų valyti augintinio dantis – tą patartina atlikti porą kartų ar bent vieną kartą per savaitę. Kailio priežiūra nereikalauja ypatingų pastangų – patartina pašukuoti 1-2 kartus per savaitę. Maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tai yra būtina, tačiau ne dažniau nei kelis kartus per metus. Po pasivaikščiojimo lauke patikrinkite, ar augintinio kailyje nėra įsivėlusių šapų. Frizų vandens šunys nėra išrankūs maistui, tačiau būtina pasirūpinti, kad mityba būtų visavertė. Šios veislės atstovai apetitu tikrai nesiskundžia, ir ne visada jaučia saiką, todėl duodamo pašaro kiekį patartina griežtai normuoti, nes priešingu atveju šuniui gresia nutukimas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.