Nykštukinis pudelis (Miniature Poodle)

Nykštukinis pudelis (Poodle)

 

Veislė: Nykštukinis pudelis
Kilmės šalis: Prancūzija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Mėlyna, pilka, abrikosinė, sidabrinė, ruda bei kreminė
Charakteris Ramus, patikimas, protingas, sumanus, aktyvus, draugiškas, žaismingas, paklusnus, prieraišus, lengvai dresuojamas
Ūgis: 28-35 cm
Svoris: 12-14 kg
Ilgaamžiškumas: 12-15 metų
Kiti pavadinimai: Poodle, Caniche, Miniature Poodle
Hipoalerginis: Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis: 4-7 šuniukai

Nykštukiniai pudeliai yra nedideli simpatiški šunys, pavergiantys ne tik savo grožiu, bet taip pat ir draugiškumu bei intelektualumu. Nykštukinis pudelis yra labai žaismingas – savo žaidimų draugais jie mielai pasirinks suaugusius, vaikus, šunis, o galbūt net ir kates! Tai yra labai prieraišūs ir geranoriški augintiniai, kuriuos tinka auginti ir bute, ir nuosavame name. Svarbiausia – užtikrinti pakankamą fizinį ir protinį šunelio aktyvumą, ir tai tikrai padarys pudelį laimingu!

Veislės istorija

Pudelis – labai sena šunų veislė, kuri buvo išvesta kryžminant medžioklinius ir ganymo šunis. Panašūs į pudelius šunys yra vaizduojami senovės Graikijos ir Romos imperijos freskose. Maždaug XIV-XV amžiuje Europos menininkų tapyboje ir skulptūrose šunys, kurių kirpimas primena liūtą, buvo vaizduoti itin dažnai. XV amžiuje šie šunys jau vadinti pudeliais, o XVI amžiuje veislė Europoje jau buvo labai paplitusi. Pirmiausia buvo aprašytas didysis pudelis, kuris buvo vadintas vandens šunimi. Ekspertų teigimu, pudelių protėviais buvo trumpaplaukiai prancūzų pointeriai, kuriuos iš Afrikos į Europą atvežė maurai. Vėliau prancūzų pointeriai buvo kryžminami ir su Portugalijos ir Ispanijos vandens šunimis. Taip buvo išvesta šunų veislė, labai primenanti dabartinį didįjį pudelį.

Šie šunys dažniausiai buvo naudojami ančių medžioklėje, nes jie pasirodė esantys puikūs plaukikai, o jų kailis tam buvo puikiai pritaikytas. Liudviko XVI laikais pudeliai tapo prabangos simboliu. 1562 metais buvo aprašytas ir nykštukinis pudelis. Mažesnius šunis buvo galima nešiotis su savimi, o ir maisto jiems reikėjo mažiau. Dėl įvairių pudelių gebėjimų šie šunys buvo itin vertinami – vėliau jie dažnai pasirodydavo cirke. Penktajame ir šeštajame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje nykštukiniai pudeliai įgavo milžinišką populiarumą, ir dėl to atsirado įvairių genetinių problemų. Laimei, su laiku jos buvo pašalintos, ir dabar šios veislės šunys yra veisiami kur kas atidžiau.

nykstukinis pudelis poodle

Nykštukinis pudelis: išvaizda

Nykštukiniai pudeliai yra nedideli šunys, kurių aukštis ties ketera siekia 28-35 cm, o svoris svyruoja nuo 12 iki 14 kilogramų. Nykštukinių pudelių išvaizda yra labai elegantiška: snukutis smailėjantis, o kaklas – ilgas ir grakštus. Kaukolė ovali, pailgos formos, šiek tiek trumpesnė nei nykštukinio pudelio snukutis. Akys įkypos, labai ryškios. Ausys ilgos, prigludusios, siekiančios nosies galiuką. Kojos tiesios ir raumeningos, pėdutės mažos, ovalo formos.

Nykštukinių pudelių kailis yra labai tankus, garbanotas. Nykštukiniai pudeliai gali būti įvairių skirtingų spalvų: priimtina mėlyna, pilka, abrikosinė, sidabrinė, ruda bei kreminė.

nykstukinio pudelio suniukai

Nykštukinis pudelis: charakteris

Nykštukiniai pudeliai yra puikaus charakterio šunys, sutariantys su vaikais, šunimis, katėmis ar net jūrų kiaulytėmis! Jei nykštukinis pudelis pakankamai mankštinsis, jis gali puikiai prisitaikyti gyvenant ankštame bute – namai taps tiesiog poilsio zona, kur bus galima jaukiai susirangyti šeimininkui prie kojų. Nykštukiniai pudeliai apie atvykėlius būtinai praneš savo skardžiu balseliu, tačiau niekada nebus agresyvūs. Kad ir ką veiktų šeimininkai, nykštukinis pudelis visada norės dalyvauti bendroje veikloje.

Šios veislės šunis yra labai paprasta dresuoti, tačiau jiems gali būti taikoma tik pozityvi dresūra – nykštukiniai pudeliai yra labai jautrūs. Pradėti lankyti dresūrą rekomenduojama kuo anksčiau, nes tai leis užtikrinti pačius geriausius rezultatus. Šios veislės šunys yra imlūs įvairioms šunų sporto šakoms, todėl galite išbandyti įvairius užsiėmimus. Vėliau matysite, kas jūsų augintiniui patinka labiausiai ir geriausiai sekasi. Pasivaikščiojimams ir žaidimams kas kartą reikėtų skirti maždaug 40-60 minučių. Paprastai to pakanka, kad augintinis namuose būtų ramus.

Nykštukinis pudelis (Miniature Poodle)

Nykštukinis pudelis: priežiūra

Vienas didžiausių nykštukinių pudelių privalumų yra tai, kad jie nesišeria, o jų kailis nekelia alergijos (vis dėlto, alergija gali pasireikšti šuns seilėms ar šlapimui). Šios veislės šunų kailis turi būti reguliariai šukuojamas, nes tai padės išvengti plaukų sąvėlų. Maždaug kas šešias savaites pudelio kailį reikėtų pakirpti. Išmokus tai tinkamai atlikti, kirpti pudelį galima ir namuose, tačiau kailio formavimo įranga nėra labai pigi. Taigi, prieš įsigydami pudelį pasvarstykite, ar turėsite pakankamai laiko rūpintis augintinio kailiu. Nepakirptas nykštukinio pudelio kailis paprasčiausiai neatrodys tvarkingai, o laikui bėgant gali susidaryti sąvėlos.

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti pudelio mitybai ir jo dantų priežiūrai. Susidarę dantų akmenys gali sukelti įvairias dantų bei dantenų ligas, todėl nykštukiniam pudeliui valyti dantis reikės kasdien. Rekomenduojama rinktis visavertį aukščiausios kokybės sausą pašarą arba pasvarstyti apie galimybę šunį šerti žalia mėsa (RAW). Maždaug kas savaitę reikėtų apžiūrėti pudelio ausis, jei bus poreikis, išvalyti. Svarbu stebėti, kad ausų neapimtų infekcija – tai yra būdinga daugeliui nulėpausių šunų, ir tokiu atveju svarbu kreiptis į veterinarą.

Nykštukiniai, kaip ir kitų atmainų pudeliai, yra linkę sirgti įvairiomis akių ligomis, tokiomis kaip katarakta ar progresyvi tinklainės atrofija. Baltiems ir abrikosų spalvos nykštukiniams pudeliams yra būdingas ašarų kanalų užsikimšimas. Dėl šio sutrikimo po akimis pastebimi rudi latakai, todėl akis būtina reguliariai valyti, o tuomet, jei priemonės nepadeda, kreiptis į veterinarą. 

nykstukinis pudelis miniature poodle

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai prisitaiko prie karšto ar šalto klimato;
  • Lengvai dresuojamas;

Trūkumai

  • Kailiui reikia kasdienės priežiūros (kerpamas).

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.