Norfolko terjeras (Norfolk Terrier)

Norfolko terjeras (Norfolk Terrier)

 

Veislė: Norfolko terjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Kviečių, įvairūs rudi atspalviai, raudona, juoda. Balta spalva nepageidaujama
Charakteris: Mielas, draugiškas, guvus, energingas, linksmas, laimingas, pasitikintis savimi, atkaklus, bebaimis
Ūgis: 24-26 cm
Svoris: 5-6,5 kg
Ilgaamžiškumas: 13-14 metų
Kiti pavadinimai: Norfolk Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Norfolko terjerai yra vieni mažiausių šiomis dienomis veisiamų terjerų. Šios veislės šunys yra guvūs ir energingi, mėgstantys įvairius žaidimus ir kitą aktyvią veiklą. Kadaise Norfolko terjerai buvo veisiami lapių, barsukų ir žiurkių medžioklei, o šiandien šios veislės šunys yra puikūs kompanionai. Norfolko terjerai labai prisiriša prie savo šeimininkų ir visada laukia jų grįžtančių iš darbo. Nors šios veislės šunys yra labai aktyvūs, tačiau jie neatrodo tarsi būtų išprotėję, be jokio tikslo lakstantys tai į vieną, tai į kitą pusę. Iš tiesų šie šunys puikiai prisitaiko prie įvairių aplinkybių, ir žino, kada jau tikrai galima pasiausti!

norfolko terjeras Norfolk Terrier

Veislės istorija

Norfolko terjerų veislė susiformavo prieš daugiau nei 100 metų. Šių šunų protėviai – kernterjerai, borderterjerai ir raudonieji terjerai, kurie buvo paplitę Airijoje. XIX amžiaus pabaigoje Norfolko terjerai buvo dažnai pasirenkami Kembridžo studentų, šios veislės šunys neretai tapdavo studentų talismanais. Anksčiau šie šunys buvo žinomi kaip Norvidžo terjerai, kurie Didžiojoje Britanijoje buvo pripažinti 1932 metais. Vieni šios veislės šunys buvo su stačiomis ausimis, kiti – su prigludusiomis prie galvos ausimis ir šiek tiek nulėpusiomis. Pastarieji 1965 metais buvo pervadinti Norfolko terjerais. Lietuvoje ši veislė nėra sulaukusi didelio populiarumo.

norfolko terjerai Norfolk Terrier

Norfolko terjeras: išvaizda

Norfolko terjerai yra nedideli šunys – aukštis ties ketera paprastai siekia 24-26 cm, o svoris neturi būti didesnis nei 6,5 kg. Norfolko terjerų galva yra apvali, kaukolė plati ir tvirta, o snukutis primena pleišto formą. Žandikauliai labai tvirti, sąkandis žirkliškas. Akys nedidelės, ovalios, tamsių spalvų. Ausys vidutinio dydžio, V formos, šiek tiek suapvalintais galiukais, nulinkusios. Kaklas gana ilgas, labai tvirtas. Krūtinė gili, viršutinė jos linija lygi, galinė – trumpa. Priekinės kojos trumpos, tiesios ir tvirtos, galinės – plačios ir raumeningos. Uodega vidutinio ilgio, Europos Sąjungos šalyse nėra trumpinama.

Kailis kietas ir šiurkštus, pavilnė labai tanki. Kaklo ir pečių srityse kailis ilgesnis ir šiurkštesnis nei kitose kūno vietose, o ant galvos ir ausų kailis turi būti trumpas ir lygus. Leistinos kailio spalvos: kviečių, įvairūs rudi atspalviai, raudona, juoda. Balta spalva nepageidaujama.

norfolko terjeras Norfolk Terrier

Norfolko terjeras: charakteris

Norfolko terjerai yra draugiški ir energingi, niekada neatsisakantys žaidimų ir kitų aktyvių užsiėmimų. Šios veislės augintiniai nėra pats geriausias pasirinkimas mažus vaikus auginančiai šeimai, tačiau Norfolko terjeras tikrai taps puikiu mokyklinio amžiaus vaiko bičiuliu. Labai mažiems vaikams toks augintinis netinka, nes Norfolko terjeras nepasižymi ypatinga kantrybe, todėl dėl pernelyg įkyraus dėmesio ar netinkamo elgesio gali parodyti savo blogąją charakterio pusę.

Nors Norfolko terjerai pasižymi neišsenkančia energija, tačiau šios veislės šunis mielai renkasi vyresnio amžiaus žmonės. Šie augintiniai puikiai prisitaiko prie įvairių gyvenimo sąlygų ir šeimininko dienotvarkės, žino, kada galima prašyti dėmesio, o kada geriausia rinktis poilsį savo guolyje.

Norfolko terjerai labai mėgsta vaikytis kates, todėl nuo mažumės rekomenduojama prie jų pratinti. Jei namuose yra kitų augintinių, Norfolko terjeras juos pripažins kaip savo šeimos narius, tačiau su kitais šunimis šios veislės atstovai sutaria tikrai ne visada.

Būtina dar šuns vaikystėje pasirūpinti jo socializacija ir dresūros pagrindais, nes tai leis išvengti įvairių elgesio problemų. Didžioji dalis šios veislės atstovų neatspiria pagundai rausti duobes, todėl nuosavų namų gyventojai turėtų skirti žemės lopinėlį, kurį galima  kapstyti be jokios sąžinės graužaties. Šios veislės šunys mieliau rinktųsi gyvenimą užmiestyje, tačiau puikiai prisitaiko gyvendami bute. Kasdieniai pasivaikščiojimai su Norfolko terjeru turėtų trukti bent 40-60 minučių.

norfolko terjero suniukas Norfolk Terrier

Norfolko terjeras: priežiūra

Norfolko terjerams būdinga stipri sveikata ir ilgaamžiškumas, tačiau kartais pasitaiko ir tam tikrų ligų atvejų. Šios veislės šunys kartais serga įgimtomis akių ligomis, gali pasireikšti odos problemos, širdies ūžesiai. Rinkdamiesi veislyną būtinai pasidomėkite šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais, nes būtent tai užtikrins, kad jūs išsirinksite sveiką augintinį.

Norfolko terjerai pasižymi labai geru apetitu, maistui nėra labai reiklūs. Vis dėlto, svarbu pasirūpinti, kad su pašaru augintinis gautų pakankamą reikalingų maistinių medžiagų kiekį, be to, pašaro kiekį rekomenduojama normuoti. Tikėtina, kad Norfolko terjeras ės tiek, kiek jam duosite, o tai gali lemti augintinio nutukimą (antsvoris gana dažnai tampa įvairių ligų priežastimi).

Šios veislės šunų kailio priežiūra pareikalaus šiek tiek jūsų dėmesio. Nors Norfolko terjerų kailis tampa šiurkštus tik šuniui suaugus, tačiau prie įvairių kailio priežiūros procedūrų rekomenduojama pratinti dar nuo mažumės. Norfolko terjerą patartina porą kartų per savaitę pašukuoti, o du kartus per metus reikės pasirūpinti ir kailio trimingavimu. Jei dalyvausite parodose, geriausia kreiptis į specialistus, kurie galės užtikrinti tinkamą kailio paruošimą. Maudyti šios veislės šunis reikės tik tada, kai tai bus būtina – dažnos maudynės tikrai nėra reikalingos. Rekomenduojama bent kartą per savaitę apžiūrėti šuns ausis, jei reikia, išvalyti, taip pat svarbu reguliariai patrumpinti nagus ir išvalyti dantis.

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Lengvai perneša šaltą klimatą;
  • Geras sarginis šuo;
  • Nereikia daug priežiūros.

Trūkumai

  • Mėgsta rausti duobes;
  • Gali nesutarti su kitais šunimis.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.