Prahos Žiurkutis (Prague ratter dog)

Prahos Žiurkutis (Prague ratter dog)

 

Veislė: Prahos Žiurkutis
Kilmės šalis: Čekija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Raudona, ruda, juoda ir ruda, mėlyna ir ruda
Charakteris Protingas, aktyvus, gyvybingas, greitas, budrus, švelnus
Ūgis: 16-23 cm
Svoris: 1.5-3.5 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Prague ratter dog, Prazsky Krysarik
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Prahos žiurkutis – tai vienas mažiausių viso pasaulio šunų, iš kitų veislių išsiskiriantis itin nedideliu ūgiu. Veislės pavadinimas kilo nuo to, kad anksčiau šie nedideli šunys buvo laikomi žiurkių medžioklei, kurioje šios veislės atstovai itin puikiai pasirodydavo. Prahos žiurkučių išvaizda kiek primena nykštukinius pinčerius bei kitus nedidelių veislių šunis, tačiau šios veislės mylėtojai gali išvardinti tikrai nemažai šių šunų išvaizdos bei charakterio skirtumų. Prahos žiurkutis yra labai nuotaikingas ir aktyvus šuo, kuris labai prisiriša prie savo šeimos narių ir noriai bendrauja su įvairaus amžiaus žmonėmis. Nors su kitais gyvūnais Prahos žiurkutis dažniausiai puikiai sutaria, tačiau medžioklės instinktas yra gana stiprus – šios veislės atstovai su dideliu malonumu vaikosi graužikus, nedidelius paukščius, voveres ar net už save didesnes kates!

prahos ziurkutis Prague ratter dog suo

Veislės istorija

Veislės atkūrimo imtasi gana neseniai – tuo užsiėmė čekų kinologas Karelas Stepankskis. Jo manymu, šie nedideli šunys – tai socialinis, kultūrinis bei ūkinis Čekijos paveldas. Ši veislė yra ganėtinai sena – ji egzistavo dar prieš tūkstantį metų. Karaliaus Vladislovo II rūmuose šie šunys buvo itin mylimi bei vertinami. Taip pat lenkų metraštyje minima, kad vienuoliktame amžiuje lenkų karalius Boleslovas II savo dvare augino nedidelius žiurkes gaudančius šunis, kurie turi lenkų, čekų ir kitų šalių šunų kraujo (spėjama, kad čia minimi būtent Prahos žiurkučiai). Taip pat yra išlikusių duomenų, kad keletą Prahos žiurkučių keturioliktame amžiuje Karolis IV padovanojo Prancūzijos monarchui. Ilgą laiką šie šunys buvo itin populiarūs tarp didikų – Prahos žiurkučiai ne tik vikriai gaudė žiurkes, bet taip pat buvo puikūs namų kompanionai bei palydovai kelionių metu. Prieš puotas Prahos žiurkučiams tekdavo garbė pirmiems paragauti paruoštų valgių (tiesa, taip buvo tikrinama, ar maistas neužnuodytas). 1620 metais veislė tapo ne tokia populiari – tuo metu Bohemija neteko aristokratijos, taigi, daugybė veislinių gyvūnų nebebuvo laikomi. Dar liūdnesni laikai veislei atėjo po Antrojo pasaulinio karo, kada šių šunų beveik nebuvo likę. Iki šių dienų Lietuvoje Prahos žiurkučiai yra tikra retenybė.

prahos ziurkutis Prague ratter dog

Prahos Žiurkutis: išvaizda

Prahos žiurkutis yra labai nedidelis šuo, kurio aukštis ties ketera siekia vos 16-23 cm, o svoris gali svyruoti nuo 1,5 iki 3,5 kg (patelės paprastai yra mažesnės ir smulkesnės). Prahos žiurkučiui būdinga plati krūtinė, ilgas grakštus kaklas bei įtrauktas pilvas. Kojos gana ilgos, grakščios. Akys įkypos, tamsios. Ausys gana didelės, trikampio formos. Uodega gana ilga, plona. Kailis trumpas, blizgus. Dažniausiai sutinkami juodos ir rusvos spalvos Prahos žiurkučiai, tačiau jie taip pat gali būti ir raudonos, rudos ir rusvos bei mėlynos ir rusvos spalvos.

prahos ziurkutis Prague ratter dog

Prahos Žiurkutis: charakteris

Prahos žiurkutis sutaria su visais šeimos nariais, taip pat ir su vaikais, tačiau labai svarbu ankstyvame augintinio amžiuje pasirūpinti tinkama socializacija. Šios veislės šunys gali sugyventi su kitais augintiniais, noriai bendrauja ir su už save didesniais šunimis. Žinoma, mažo ūgio šunį svarbu saugoti nuo agresyviai nusiteikusių šunų – Prahos žiurkutis tikrai bandys „atsikirsti“, tačiau tai gali baigtis didele nelaime. Šios veislės šunų dresūra yra gana paprasta, nes Prahos žiurkučiai greitai perpranta, ko iš jų tikisi šeimininkas.

Šie šunys pasižymi itin gera uosle, todėl juos nesunkiai sudominsite skanėstų ar žaislų paieškos žaidimais. Prahos žiurkučiai yra ne tik aktyvūs, bet ir labai gudrūs, todėl įvairi protinė veikla jiems yra tiesiog būtina. Tinkamai motyvuojami šios veislės atstovai greitai išmoksta įvairių naujų paklusnumo komandų bei triukų. Prahos žiurkutis mielai leidžiasi į ilgus pasivaikščiojimus lauke, tačiau šaltuoju metų laiku gali išsiversti ir be to (dauguma šių šunų augintojų pratina šunis „reikalus“ atlikti ant palutės ar kraiko dėžutėje).

prahos ziurkutis Prague ratter dog

Prahos Žiurkutis: priežiūra

Prahos žiurkučiai yra gana sveiki ir ilgaamžiai šunys, tačiau šiuos nedidelius šunis labai svarbu saugoti nuo galimų sužalojimų. Dėl nedidelio ūgio šios veislės šunys yra linkę į įvairius kaulų pažeidimus – net ir tokie objektai, kurie atrodo gana nepavojingi, gali lemti šuniuko pražūtį. Renkantis veislyną būtina pasidomėti sveikatos tyrimais, kurie buvo atlikti šuniukų tėvams. Jei namuose yra vaikų, svarbu juos mokyti tinkamo elgesio su gyvūnais – nereikėtų pamiršti, kad Prahos žiurkučiai yra gana lengvai pažeidžiami. Prahos žiurkučiams yra tinkamas tik aukščiausios kokybės pašaras, kuris užtikrina pakankamą maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekį (pašarą visada rekomenduojama normuoti, nes augintinis gali imti tukti). Kailio priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio – pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę. Šaltas klimatas Prahos žiurkučiams gali būti pražūtingas – jei šaltuoju metų laiku vesite augintinį į lauką, jį būtina aprengti. Karštas klimatas šios veislės šunims paprastai nėra baisus, tačiau itin karštomis dienomis saugokite šunį nuo galimo perkaitimo. Taip pat svarbu reguliariai patrumpinti Prahos žiurkučio dantis bei periodiškai išvalyti dantis (tą patartina atlikti bent kartą per savaitę).

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai perneša karštą klimatą;
  • Tinkamas auginti mieste;

Trūkumai

  • Sunkiai perneša šaltį.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.