Artua Normandų basetas (Norman Artesian Basset)

Artua Normandų basetas (Norman Artesian Basset)

 

Veislė: Artua Normandų basetas
Kilmės šalis: Prancūzija
Paskirtis: Namų šuo, medžioklinis šuo
Spalvos: Ruda ir balta, juoda ir balta, trispalvis
Charakteris:  
Ūgis: 25-36 cm
Svoris: 14-16 kg
Ilgaamžiškumas: 13-15 metų
Kiti pavadinimai: Norman Artesian Basset, Basset Artésien Normand
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Artua Normandų basetas – tai medžioklinis šuo, kuris nuo seno naudojamas medžioklėje su šaunamaisiais ginklais. Trumpos ir tvirtos baseto kojos leidžia išguiti medžiojamus žvėris net ir iš labai tankių krūmynų, kurie ilgakojams šunims gali būti neįveikiami. Artua Normandų basetas yra gana triukšmingas ir atkaklus, todėl iki šių dienų yra labai vertinamas medžiotojų. Nors šios veislės atstovai yra tiesiog nepakeičiami medžiojant triušius, tačiau Artua Normandų basetai taip pat yra puikūs šeimos bičiuliai, kurie labai prisiriša prie visų šeimos narių, ir noriai bendrauja su atvykusiais svečiais.

artua normandu basetas norman artesian basset

Artua Normandų basetas: veislės istorija

Artua Normandų basetas yra viena iš šešių pripažintų basetų veislių. Šios veislės šunys yra kilę iš Artua ir Normandijos regionų, kur buvo žinomi dar XVI amžiuje (labai panašūs šunys yra vaizduojami to meto paveiksluose). Įdomu tai, kad aštuonioliktame amžiuje šios veislės šunų buvo ne tik gimtojoje Prancūzijoje, bet taip pat ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (kelis šios veislės atstovus augino JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas). Napoleonas III taip pat buvo didelis šios šunų veislės gerbėjas – Artua Normandų basetus jis augino visą savo gyvenimo laikotarpį. Artua Normandų basetai buvo išveisti triušių ir kitų smulkių žvėrelių medžioklei, šios veislės atstovai neretai medžiodavo su kitų veislių šunimis arba vieni. Pirmą kartą parodoje šios veislės šunys pasirodė 1863 metais, o pirmasis veislės mylėtojų klubas buvo įkurtas praėjus dar vienuolikai metų. Dabartinis veislės pavadinimas šiems šunims buvo suteiktas tik 1924 metais, tačiau ši veislė buvo pripažinta anksčiau – 1911-aisiais. Šiuolaikinių Artua Normandų basetų standarto aprašymas – prancūzų kinologo Leon Verrier nuopelnas.

Artua Normandų basetas: išvaizda

Artua Normandų basetas yra nedidelis šuo: aukštis ties ketera siekia 25-36 cm, o svoris paprastai yra apie 15 kilogramų. Nugara tvirta ir ilga, krūtinė ovalo formos, gerai išvystyta. Įprastai kūno ilgis yra dvigubai didesnis nei aukštis ties ketera. Kaukolė kupolo formos, su aiškia išreikštu pakaušio gumburu. Ausys išaugusios žemai, ilgos, niekada nebūna virš akių linijos. Akys didelės, ovalo formos, žvilgsnis liūdnas, skvarbus. Akių spalva turi derėti prie kailio. Nosis didelė, juodos spalvos, atviromis šnervėmis. Kaklas trumpas, šiek tiek raukšlėtas. Uodega gana ilga, ties pagrindu stora, į galą siaurėjanti. Kailis trumpas, gali būti trispalvis (rusvas su juoda ir balta spalva) arba dvispalvis (rusvas su balta spalva).

artua normandu basetas norman artesian basset

Artua Normandų basetas: charakteris

Artua Normandų basetas medžioklėje yra drąsus ir ryžtingas, tačiau namuose yra labai draugiškas ir švelnus. Šios veislės atstovai labai vertina savo šeimos narių dėmesį, noriai bendrauja su vaikais. Nors svečius Artua Normandų basetas kartais pasitinka gana triukšmingai, tačiau visada laukia paglostymų ir nerodo jokios agresijos. Šios veislės šunys gali sugyventi su kitais namuose esančiais šunimis, jei su kate augs nuo mažumės, su ja tai pat puikiai sutars. Kadangi tai yra medžioklinis šuo, namuose nerekomenduojama auginti graužikų ar paukščių, nes Artua Normandų basetas juos gali laikyti savo grobiu.

Būtina pasirūpinti ankstyva šios veislės šunų socializacija ir dresūros pagrindais – Artua Normandų basetai mokosi gana greitai ir noriai, tačiau šie šunys turi būti tinkamai motyvuojami. Tokio šuns šeimininkas turėtų būti tvirto charakterio, tačiau pakankamai ramus ir nuoseklus. Iš pirmo žvilgsnio Artua Normandų basetas atrodo gana santūrus ir lėtas šuo, tačiau iš tiesų jis yra gyvybingas ir reikalaujantis gana nemažo fizinio krūvio. Kasdien būtina pasirūpinti ilgais pasivaikščiojimais ir įvairia protine veikla, kuri leis šuniui išsikrauti emociškai. Artua Normandų basetas pasižymi itin jautria uosle, tad jam tikrai patiks įvairūs uostinėjimo žaidimai.

Artua Normandų basetas: priežiūra

Artua Normandų basetas yra gana stiprios sveikatos šuo, kurio vidutinė gyvenimo trukmė siekia 12-15 metų. Šiuo metu veislė nėra labai populiari, tad galima pasidžiaugti, kad Artua Normandų basetai yra veisiami labai atsakingai. Vis dėlto, renkantis veislyną visada palanku pasidomėti, kokie yra šuniukų tėvams atliktų sveikatos tyrimų rezultatai, nes tai leis išsirinkti sveiką augintinį. Artua Normandų basetams kartais pasireiškia stuburo išvarža, todėl būtina saugoti augintinį, kad jis per daug aukštai nešokinėtų, jei yra galimybė, pasirūpinkite, kad augintiniui būtų patogu užlipti laiptais (jaunus šuniukus patartina užnešti laiptais), galima įrengti nuožulnų „tiltelį“, kuris padėtų augintiniui paprasčiau įveikti kelias laiptų pakopas.

Artua Normandų basetai nėra labai išrankūs maistui, tačiau pasirūpinkite, kad augintinio mityba būtų visavertė, ir šuo su maistu gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Rekomenduojama rinktis į viršų siaurėjantį dubenėlį, į kurį augintinis neįmerktų ausų valgydamas arba lakdamas vandenį.

Ausų priežiūrai vertėtų skirti ypatingą dėmesį – patartina jas reguliariai apžiūrėti, jei reikia, išvalyti. Po maudynių vandens telkiniuose ausis nusausinkite, nes tai padės išvengti infekcijos. Kailio priežiūra tikrai nėra sudėtinga – pakanka pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę, o maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tai yra būtina.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.