Istrijos trumpaplaukis skalikas (Istrian Shorthaired Hound)

Istrijos trumpaplaukis skalikas (Istrian Shorthaired Hound)

 

Veislė: Istrijos trumpaplaukis skalikas
Kilmės šalis: Kroatija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Balta su oranžine
Charakteris  
Ūgis: 44-56 cm
Svoris: 14-20 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Istrian Shorthaired Hound, Istrian Short-haired Hound, Istarski Kratkodlaki Gonič
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Istrijos trumpaplaukis skalikas yra labai talentingas pėdsekys, kuris pasižymi ypatingai jautria uosle ir noru dirbti. Nepaisant to, kad šios veislės atstovai yra medžiokliniai šunys, jie labai prisiriša prie savo šeimos narių, ir noriai bendrauja su visais šeimos nariais. Istrijos trumpaplaukis skalikas yra labai sumanus, todėl įvairių komandų išmoksta labai greitai. Tereikia pasirūpinti tinkama augintinio motyvacija, ir galite būti užtikrinti, kad šuo taps paklusniu ir puikiai išauklėtu augintiniu. Istrijos trumpaplaukiai skalikai nėra labai tylūs šunys, tačiau tuomet, jei nuo šio įpročio stengsitės atpratinti dar nuo mažumės, problemų dė lojimo neturėtų kilti.

istrijos trumpaplaukis skalikas istrian shorthaired hound

Veislės istorija

Istrijos trumpaplaukis skalikas, kaip ir sako pats veislės pavadinimas, yra kilę iš Istrijos pusiasalio Kroatijoje. Sunku pasakyti, kaip ši šunų veislė susiformavo, tačiau yra žinoma, kad Istrijos trumpaplaukiai skalikai gyvavo dar viduramžiais. Penkioliktojo amžiaus freskose yra vaizduojami šunys, kurie yra labai panašūs į Istrijos trumpaplaukius skalikus, o aštuonioliktojo amžiaus kronikose taip pat aprašyti labai panašūs šunys. Istrijos trumpaplaukis skalikas yra labai vertinamas dėl puikių darbinių savybių medžiojant lapes ir triušius, tad nieko keisto, kad ilgus metus šie šunys buvo itin populiarūs medžiotojų talkininkai. Šios veislės atstovai registracijos knygose pradėti žymėti gana vėlai – tik nuo 1924 metų, o 1949 metais veislę pripažino FCI. Vis dėlto, pirmasis veislės standartas buvo paskelbtas dar vėliau – tik 1973 metais. Šiandien ši šunų veislė yra labai reta.

Istrijos trumpaplaukis skalikas: išvaizda

Istrijos trumpaplaukis skalikas yra vidutinio dydžio šuo: aukštis ties ketera siekia maždaug 50 cm, o vidutinis svoris yra apie 18 kilogramų. Šios veislės atstovų kūno ilgis yra maždaug 10 procentų didesnis nei aukštis ties ketera, viršutinė kūno linija yra švelniai nuožulnėjanti, nugara raumeninga, juosmuo trumpas, platus. Kojos ilgos, labai tvirtos, letenos apvalios. Kaklas raumeningas, švelniai įsiliejantis į kūno liniją. Kakta šiek tiek išgaubta, su švelniu perėjimu link nosies. Akys ovalo formos, pageidautina, kad būtų kuo tamsesnių spalvų (mėlynos akys yra laikomos labai dideliu trūkumu). Ausys plonos, plačios, išaugusios gana žemai, apvaliais galiukais. Snukis gana ilgas, nosis atviromis plačiomis šnervėmis, gali būti juodos arba rudos spalvos. Žandikauliai tvirti, sąkandis žirkliškas. Uodega ties pagrindu stora, link galiuko siaurėjanti, siekianti kulkšnis. Kailis trumpas, glotnus ir blizgus. Pavilnė minkšta, tanki. Leistina kailio spalva – balta su oranžinėmis dėmėmis.

istrijos trumpaplaukis skalikas istrian shorthaired hound

Istrijos trumpaplaukis skalikas: charakteris

Istrijos trumpaplaukis skalikas yra puikus šeimos bičiulis, kuris sutaria ne tik su suaugusiaisiais, bet taip pat ir su vaikais. Jei šios veislės šuo nuo mažumės bus auginamas su kate, su ja puikiai sutars, tačiau nepatartina tuose pačiuose namuose auginti graužikų ar kitų smulkių gyvūnų, kuriuos Istrijos trumpaplaukis skalikas gali laikyti savo grobiu. Nors su namuose auginama kate Istrijos trumpaplaukis skalikas elgsi švelniai ir atsargiai, tačiau tikrai neatsispirs pagundai pavaikyti kieme sutiktas kates. Šios veislės šunys yra labai aktyvūs, todėl pasivaikščiojimai su tokiu augintiniu turėtų trukti pakankamai ilgai. Taip pat patartina pakankamai laiko skirti šių šunų protinei veiklai – Istrijos trumpaplaukiai skalikai yra labai imlūs dresūrai. Ankstyvame šuns amžiuje svarbu pakankamai dėmesio skirti šuns socializacijai, nes tai padės išvengti įvairių nepagrįstų baimių bei netinkamo elgesio sutikus nepažįstamus žmones ar šunis. Istrijos trumpaplaukiai skalikai gali būti auginami ir butuose, ir nuosavuose namuose, – svarbiausia yra tai, kad šuniui būtų skiriama pakankamai daug dėmesio. Istrijos trumpaplaukiai skalikai gali dalyvauti įvairiose šunų sporto varžybose – „Obedience“, „Agility“, ir t.t. Šios veislės šunų vikrumas ir sumanumas leidžia tikėtis tikrai puikių rezultatų, tad galite išbandyti kelias skirtingas šunų sporto rūšis, kurios šuniui padės išsikrauti ir fiziškai, ir emociškai.

Istrijos trumpaplaukis skalikas: priežiūra

Istrijos trumpaplaukis skalikas pasižymi gana stipria sveikata, šios veislės atstovai dažniausiai sulaukia 12-15 metų. Nėra nustatyta jokių genetinių ligų, kurios būtų būdingos būtent šiai šunų veislei, tačiau rinkdamiesi veislyną būtinai pasidomėkite šuniukų tėvų sveikata ir atliktais tyrimais. Istrijos trumpaplaukių skalikų priežiūra yra gana paprasta – tereikia pasirūpinti tinkama mityba ir profilaktine sveikatos patikra. Kadangi šios veislės šunų ausys yra nulėpusios, ausų infekcijų tikimybė yra didesnė. Rekomenduojama reguliariai patikrinti augintinio ausis, ir įsitikinti, kad jose nėra infekcijos. Jei šuo talkininkaus medžioklės metu, grįžus namo reikėtų gerai apžiūrėti augintinį: brūzgynuose šuo gali susižaloti kūną ar akis. Po maudynių patartina gerai nusausinti šuns ausis, nes tai padės išvengti galimų uždegimų. Istrijos trumpaplaukis skalikas nėra išrankus maistui, tačiau pasirūpinkite, kad jo mityba būtų visavertė. Geriausiu pasirinkimu gali būti aukščiausios kokybės sausas pašaras šunims, kuriame yra visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Kailio priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio – dažniausiai pakanka kailį pašukuoti kartą ar porą kartų per savaitę (šėrimosi laikotarpiu tą atlikite dažniau). Maudyti Istrijos trumpaplaukį skaliką patartina tik tada, kai tai yra būtina.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.