Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

 

: Jorkšyro terjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: juoda su ruda, pilkšvai melsva su ruda, juoda/pilkšvai melsva su geltona
Charakteris Išdykęs, energingas, atkaklus, kartais užsispyręs, pasitikintis savimi, nepriklausomas
Ūgis: 15-23 cm
Svoris: 2-4 kg
Ilgaamžiškumas: 13-14 metų
Kiti pavadinimai: Yorkshire Terrier
Hipoalerginis: Taip, nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis: 2-3 šuniukai

Jorkšyro terjeras – labai energingas nedidelis šuo, kuris visada trokšta nuotykių ir žaidimų. Jorkšyro terjeras yra labai prieraišus, nepaisydamas savo ūgio drąsiai ginantis savo šeimininką. Nors dažnai manoma priešingai, šios veislės šunys yra lengvai dresuojami, todėl juos nesunku išmokyti gerų manierų ir įvairių triukų. Nuo mažumės būtina socializacija ir dresūra – tai padės išvengti įvairių baimių ir netinkamo elgesio ateityje.

Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

Veislės istorija

Jorkšyro terjerų protėviai buvo vadinami Clydesdale arba Paisley terjerais. Tuometiniai terjerai gerokai skyrėsi nuo dabartinių Jorkšyro terjerų – jie buvo didesni ir naudojami žiurkių bei kitų smulkių žvėrelių medžioklei. Spėjama, kad 1750 metais Jorkšyro terjerų protėviai buvo kryžminami su Maltos bišonais, kas lėmė ilgą šuniukų kailį. Vienas ankstyvųjų Jorkšyro terjerų veisėjų buvo Huddersfieldas Benas, kuris daugiausiai prisidėjo prie dabartinės Jorkšyro terjerų veislės sukūrimo.

Šunų klube pirmasis Jorkšyro terjeras buvo užregistruotas 1874 metais, tačiau kaip savarankiška veislė šie šunys buvo pripažinti 1886-aisiais. Pirmasis Jorkšyro terjerų klubas buvo įkurtas praėjus kiek daugiau nei šimtmečiui – 1989 metais. Šiandien Jorkšyro terjerai yra viena populiariausių šunų veislių, patenka į 10 populiariausių šunų veislių dešimtuką.

jorksyro terjeras Yorkshire Terrier 3

Jorkšyro terjeras: išvaizda

Jorkšyro terjerai – nedideli šuniukai, sveriantys apie 3 kilogramus. Nors kartais manoma, kad skiriami keli (mini, midi, maxi) Jorkšyro terjerų dydžiai, tačiau toks skirstymas yra visiškas prasimanymas (greičiausiai – vadinamųjų „daugintojų“, kurie netinkamai veisia šunis). Grynaveislių Jorkšyro terjerų svoris neturėtų viršyti 3,1 kg ribos. Patelių ūgis ties ketera – nuo 15 iki 17 cm, patinėlių – nuo 20 iki 23 cm. Šios veislės šunų galva yra nedidelė ir plokščia ties viršugalviu, kaukolė neturėtų būti apskrita ar atsikišusi. Snukutis nedidelis, nosis – maža ir juoda. Jorkšyro terjerų akys vidutinio dydžio, juodos ir labai gyvybingos. Ausys mažos, V formos, būtinai stačios. Kūnas proporcingas ir kompaktiškas. Priekinės letenos tiesios, galinės (žiūrint iš šono) ties sąnariu šiek tiek lenktos.

Šios veislės šunų kailis tamsus, plieno mėlynumo (tokios spalvos kailis driekiasi nuo akių iki uodegos pagrindo). Ant krūtinės plaukai šviesiai rudos spalvos, šaknys tamsesnės nei plaukų galai. Paprastai Jorkšyro terjerai gimsta tamsaus kailio, po kelių mėnesių nušviesėja. 

Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

Jorkšyro terjeras: charakteris

Jorkšyro terjerai labai žaismingi ir žavūs. Nors jie yra nedidelio dydžio šunys, tačiau tokiais tikrai nesijaučia. Jorkšyro terjerai yra labai drąsūs, ištikimi ir prieraišūs. Tai tikrai nėra tingus šuo, kuris norėtų dienas leisti ant sofos! Jorkšyro terjerai džiaugiasi galėdami būti lauke, mėgsta ilgus pasivaikščiojimus. Svarbu pasirūpinti, kad augintinis turėtų kuo užsiimti – jam tikrai patiks žaidimai su šeimininku.

Nors mažų veislių šunys ne visada yra dresuojami, tačiau užsiimti dresūra yra būtina. Nustebsite, kiek daug visko gali išmokti Jorkšyro terjeras! Šios veislės šunys yra imlūs dresūrai, jiems puikiai sekasi šunų vikrumo sporte (Agility), tačiau taip pat galima išbandyti ir kitas šunų sporto rūšis. Nepaisydami savo nedidelio ūgio, Jorkšyro terjerai narsiai gina savo teritoriją – jų klausa yra labai aštri, todėl jums bus pranešta apie kiekvieną prašalaitį. Jorkšyro terjerai gali būti ir labai triukšmingi..

Šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir katėmis, gali sutarti ir su kitais šunimis. Įdomu tai, kad Jorkšyro terjerus labiau džiugina kačių nei kitų šunų draugija! Svarbu stebėti, kaip vaikai žaidžia su Jorkšyro terjeru – šunelis yra labai nedidelis, jį nesunku netyčia užgauti ar sužeisti.

Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

Jorkšyro terjeras: priežiūra

Jorkšyro terjerams reikalingas pakankamas fizinis aktyvumas – jie gali nueiti didelius atstumus ar pasimėgauti trumpesniais maršrutais, jei šuneliui leisite pauostinėti ir pažaisti.

Jorkšyro terjerai yra gana sveika ir ilgaamžė veislė, tačiau jiems taip pat yra būdingos tam tikros ligos. Labai svarbu pasirinkti patikimą veislyną – tokiu atveju bus galima išvengti įvairių paveldimų ligų. Kai kurie Jorkšyro terjerai yra linkę sirgti bronchitu, taip pat gali pasireikšti ankstyvas dantų ėduonis. Šios veislės šunų virškinimo sistema yra labai jautri, todėl pašarą vertėtų rinkti itin atidžiai. Svarbu žinoti, kad Jorkšyro terjerai netoleruoja anestetikų.

Jorkšyro terjerų labai trapūs kaulai, todėl svarbu pasirūpinti, kad šuo aukštai nešokinėtų, reikėtų saugoti šunelį nuo durų ir kitų pavojų keliančių objektų – nedidelis šuo gali būti lengvai pažeidžiamas.

Jorkšyro terjero kailis turi būti šukuojamas kasdien. Įdomu tai, kad šios veislės šunų plaukas yra artimas žmogaus plaukams. Šios veislės šunų kailis auga visą gyvenimą, kartais praauga ir patį šunį! Yra užfiksuota atvejų, kai Jorkšyro terjero kailis buvo net keturis kartus ilgesnis už šunelio ūgį. Svarbu pasirūpinti, kad plaukai nekristų ant akių, kailį rekomenduojama pakirpti ar susegti. Taip pat reikia reguliariai kirpti nagus ir valyti dantis.

Jorkšyro terjeras (Yorkshire Terrier)

Tinkamai prižiūrimas Jorkšyro terjeras gali išgyventi maždaug 13-14 metų. Svarbiausia nepamiršti, kad ir nedidelis šuo vis tiek yra šuo, todėl jam yra būtini reguliarūs pasivaikščiojimai, žaidimai ir kita šuniška veikla.

Privalumai

  • Lengvai perneša karštą klimatą;
  • Tinka alergiškiems žmonėms;

Trūkumai

  • Linkęs į dantenų ligas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.