Rusų kurtas (Borzoi)

Rusų kurtas (Borzoi)

 

Veislė: Rusų kurtas
Kilmės šalis: Rusija
Paskirtis: Namų šuo, medžioklinis šuo
Spalvos: Įvairios spalvos: balta, balta ir juoda, bet kokio atspalvio rusva, pilka, tigrinė
Charakteris Ramus, tylus, švelnus, santūrus, ištikimas, judrus, greitas, veržlus, ištvermingas, narsus. Draugiškas su vaikais. Sutaria su kitais gyvūnais
Ūgis: 75-82 cm
Svoris: 36-48 kg
Ilgaamžiškumas: 10-13 metų
Kiti pavadinimai: Borzoi, Russian Wolfhound, Russkaya Psovaya Borzaya
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 5-8 šuniukai

 

rusu kurtas borzoi

Rusų kurtas (borzoi) – tai protingas ir švelnus šuo, kuriam būdingas labai santūrus charakteris. Rusų kurtai yra labai draugiški šunys, kuriems visiškai nebūdinga agresija ar nervingumas. Tai yra tylūs augintiniai, kurie praktiškai niekada neloja.

Prieš daugybę metų rusų kurtai buvo tiesiog nepakeičiami raitelių palydovai – šiems šunims yra būdinga ištvermė ir labai didelis greitis. Rusų kurtai geriausiai jaučiasi gyvendami užmiestyje, nes čia gali dažniau ir labiau išsilakstyti. Mieste šios veislės šunys gali būti auginami tik tada, jei šeimininkai turi pakankamai daug laisvo laiko, ir kasdien eina į ilgus pasivaikščiojimus gamtoje.

Rusų kurtas (Borzoi)

Veislės istorija

Rusų kurtas – medžioklinis miškastepių šuo, kuris buvo naudojamas labai pavojingame sporte – vilkų medžioklėje. Tokias „pramogas“ organizuodavo rusų aristokratai, ir tokį reginį stebėdavo su dideliu malonumu. Pirmasis šios veislės šunų standartas buvo pripažintas 1888 metais. Didysis kunigaikštis Nikolajus Nikolajevičius įkūrė pirmąjį kurtų veislyną, tačiau tuo metu nebuvo skiriama dėmesio kurtų eksterjerui. Veisiant šunis svarbiausiomis savybėmis buvo greitis, narsa ir sugebėjimas pagauti vilką. XX amžiaus pirmaisiais dešimtmečiais rusų kurtai neretai tapdavo Vakarų Europos ponių palydovais. Įvairiuose tuo laikotarpio piešiniuose rusų kurtas buvo vaizduojamas kaip tam tikro stiliaus elementas. 1902 metais pradėta rašyti Rusijos šunų veislių knyga, kurioje, žinoma, buvo paminėti ir rusų kurtai (knygos rengimu rūpinosi Aleksandras II). Didžiausią žalą veislei padarė Spalio revoliucija – kai buvo nusiaubtos šeimininkų sodybos, rusų kurtai dar kurį laiką bastėsi, tačiau galiausiai veislė praktiškai išnyko. 1960 metais imtasi veislę atkurti, todėl šiandien galime džiaugtis šiais nuostabiais aristokratiškais šunimis.

Rusų kurtas (Borzoi)

Rusų kurtas: išvaizda

Rusų kurtas yra aukštas, elegantiškas šuo, kurio ūgis ties ketera siekia 75-82 cm. Šios veislės šunų galva yra siaura, pailga, grakščių linijų. Kaukolė su nosies galiuku sudaro buką kampą. Snukis siauras, nosies galiukas juodas. Akys didelės, ovalios, labai arti viena kitos, tamsiai rudos. Ausys nedidelės, plonos, padengtos trumpu kailiu, galiukai atstatyti atgal. Sprandas ilgas ir raumeningas, lengvai išlenktas. Krūtinė siaura, gana gili, šonkauliai iškilūs. Priekinės kojos tiesios, siauros, užpakalinės kojos yra kiek platesnės. Letenos siauros, ovalo formos, pirštai lenkti. Uodega ilga ir plona, gali būti kardo arba pjautuvo formos.

Rusų kurto kailis ilgas, šilkinės tekstūros, gali būti banguotas arba smarkiai garbanotas. Kojų šonus, galvą ir ausis dengia trumpas ir glotnus kailis, nugarą ir kaklą puošia ilgesnis banguotas kailis. Leistinos kailio spalvos: balta, balta ir juoda, bet kokio atspalvio rusva, pilka, tigrinė.

Rusų kurtas (Borzoi)

Rusų kurtas: charakteris

Rusų kurtai yra ramūs, tačiau turi labai stiprų medžioklės instinktą. Pamatę ar užuodę grobį šios veislės šunys labai įsiaudrina. Jei šuo turi galimybę išbėgti į nuosavą kiemą, svarbu pasirūpinti, kad kiemas būtų tinkamai aptvertas, nes priešingu atveju šuo gali pabėgti. Šios veislės šunys yra savarankiški ir nepriklausomi, tačiau labai protingi ir nesunkiai auklėjami. Jei rusų kurtas yra tinkamai motyvuojamas, noriai mokosi įvairių komandų (vis dėlto, neverta tikėtis, kad jas vykdys visose situacijose).

Rusų kurtai puikiai sutaria su įvairaus amžiaus žmonėmis, tačiau gali sugyventi ne su visai gyvūnais – kates, triušius ir kitus augintinius šie šunys gali laikyti savo grobiu.

Šios veislės šunys yra labai tylūs, nėra linkę loti. Likę vieni per daug neliūdi – paprastai randa kuo užsiimti. Vis dėlto, svarbu įvertinti, kad tokiam šuniui yra reikalingas gana didelis fizinis aktyvumas – jei rusų kurtas pernelyg mažai laiko praleis gryname ore, tai gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus.

Rusų kurtas (Borzoi)

Rusų kurtas: priežiūra

Rusų kurtą pirkite tik iš patikimo veislyno. Pirmiausia išsiaiškinkite, kokių linijų šunys yra siūlomi – parodų ar lenktynių, taip pat pasidomėkite, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams, nes tai padės išvengti įvairių paveldimų sveikatos sutrikimų. Dažniausi rusų kurtų sveikatos sutrikimai – metabolinė kaulų liga ir nutukimas. Svarbu žinoti, kad rusų kurtai yra jautrūs barbitūratams, anestetikams ir blusų naikinimo priemonėms, todėl visada rekomenduojama rinktis tokią kliniką, kurios veterinarai turi patirties gydant rusų kurtus.

Šios veislės šunys neretai yra išrankūs duodamam maistui, tačiau tikrai neverta visais įmanomais būdais stengtis įtikti augintiniui. Jei atrasite tinkamą pašarą, jo nekeiskite, dienos normą visada padalinkite dviem šėrimams. Jei šuo maisto nesuėda, tiesiog patraukite dubenėlį, ir tą patį pašarą pasiūlykite kito maitinimo metu. Labai svarbu pasirūpinti, kad rusų kurtas nenutuktų, nes tai gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus.

Šie šunys reikalauja gana didelio fizinio krūvio – nors rusų kurtai namuose paprastai būna tylūs ir ramūs, tačiau lauke jiems reikia pakankamai išsidūkti. Rusų kurto guolis turi būti pakankamai minkštas, nes priešingu atveju gali atsirasti pragulų. Šios veislės šunys yra labai švarūs, savo kailiu rūpinasi tarsi katės, todėl juos maudyti reikia itin retai. Kailį rekomenduojama šukuoti maždaug kas savaitę, taip pat patartina maždaug kas kelias savaites patrumpinti kailį pėdų srityje.

Rusų kurtas (Borzoi)

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Ramus, tylus.

Trūkumai

  • Kailis labai šeriasi, reikalinga kasdienė priežiūra;
  • Išrankus maistui;
  • Būtinas didelis fizinis aktyvumas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.