Čiau čiau (Chow Chow)

Čiau čiau (Chow Chow)

 

Veislė: Čiau čiau
Kilmės šalis: Kinija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Kreminė, cinamono, juoda, mėlyna arba ruda (galimi įvairūs atspalviai, pradedant švelnia aukso spalva ir baigiant raudonmedžio atspalviu)
Charakteris Tylus, užsispyręs, ištikimas, nepriklausomas. Dažniausiai prisiriša prie vieno šeimininko ir tik su juo bendrauja
Ūgis: 46-58 cm
Svoris: 20-31 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Chow Chow
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 4-6 šuniukai

 

ciau ciau Chow Chow

Čiau čiau yra viena seniausių šunų veislių, kuri yra kilusi iš Kinijos. Šios veislės šunys iš kitų išsiskiria beveik visiškai tiesiomis užpakalinėmis letenomis ir neįprasta liežuvio spalva, kuri yra mėlyna. Čiau čiau yra puikūs žmonių kompanionai, kurie yra linkę pasitikėti žmogumi. Nors į svetimus žmones čiau čiau reaguoja gana abejingai ar net neigiamai, tačiau pelnyti šių šunų pasitikėjimą nėra labai sunku. Tai yra gana savarankiški šunys, kurie gali paklusti šeimininko komandoms, tačiau visiško paklusnumo iš jų tikėtis neverta.

ciau ciau Chow Chow

Veislės istorija

Čiau čiau yra labai sena šunų veislė, spėjama, kad jai gali būti daugiau nei 5000 metų. Pasakojama, kad maždaug 1000 m. pr. Kr. totoriai įsiveržė į Kiniją ir parsivežė kelis vidutinio dydžio šunis, panašius į liūtus, ir turinčius neįprastą mėlyną liežuvį. Tikėtina, kad tai ir buvo čiau čiau, nes tokia išvaizda nėra būdinga kitų šunų veislių atstovams. Vėlesniu laikotarpiu, maždaug 206 m. pr. Kr. – 22 m. po Kristaus, čiau čiau šunys buvo vaizduojami ant įvairių keramikos gaminių. Yra žinoma, kad septintajame amžiuje vienas Kinijos imperatorius laikė maždaug 2500 čiau čiau šunų, kurie buvo naudojami medžioklei ir sportui. Tiesa, ne tik tam – taip pat buvo naudojami ir šunų kailiai bei mėsa.. Deja, Kinijoje tikrai ilgą laiką buvo galima rasti daugybę restoranų, kuriuose buvo patiekiami patiekalai iš šunų mėsos. Tai buvo uždrausta tik 1915 metais. Devynioliktame amžiuje čiau čiau šunys pateko į Angliją ir buvo laikomi kaip dekoratyviniai šunys. Maždaug tuo laikotarpiu veislė išpopuliarėjo Europoje ir JAV. Į Lietuvą pirmieji čiau čiau šunys atkeliavo gana vėlai – devintajame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje.

ciau ciau Chow Chow

Čiau čiau: išvaizda

Čiau čiau yra vidutinio dydžio šuo: patinų ūgis ties ketera 48-58 cm, patelės yra kiek žemesnės, jų ūgis paprastai būna nuo 46 iki 51 cm. Šios veislės šunų išvaizda kiek primena špicus, tačiau čiau čiau yra kur kas stipresni ir didesni. Čiau čiau ausys yra nedidelės, trikampio formos. Liežuvis melsvai juodos spalvos, kaklą puošia karčiai, uodega susisukusi ir apaugusi gaurais. Čiau čiau gali būti dviejų kailių tipų – šiurkštaus arba glotnaus. Dažniausiai yra sutinkami šiurkščiakailiai ilgaplaukiai čiau čiau, kurių viršutinę kailio dalį sudaro šiurkštūs plaukai, o pavilnė yra minkšta ir stora. Glotniakailiai čiau čiau turi storus, glotnius ir tankius dengiamuosius kailio plaukus bei tvirtą pavilnę. Šios veislės šunys gali būti penkių spalvų: kreminiai, cinamono spalvos, juodi, mėlyni arba rudi (galimi įvairūs atspalviai, pradedant švelnia aukso spalva, ir baigiant raudonmedžio atspalviu). Mėlyni ir cinamono spalvos čiau čiau yra sutinkami rečiausiai.

ciau ciau Chow Chow

Čiau čiau: charakteris

Čiau čiau veislės šunys yra gana ramūs, tylūs, tačiau taip pat ir budrūs. Čiau čiau nemėgsta perdėto dėmesio, labai vertina ramybę, todėl idealiai tinka vienišiems žmonėms. Šios veislės šunys yra prieraišūs, tačiau ne per daug įkyrūs. Jie labai vertina savo laisvę ir jos suteikia savo mylimam šeimininkui. Namuose paprastai yra ramūs, dūksta nedaug. Mėgsta ilgus pasivaikščiojimus, reikalingas fizinis krūvis yra gana nedidelis (paprastai pakanka 20-60 minučių pasivaikščiojimų).

Išmokyti pagrindines dresūros komandas tikrai nebus sudėtinga – čiau čiau supranta, kad bendruomenėje reikia laikytis tam tikrų taisyklių, tačiau niekada nebus visiškai paklusnus šuo, klausantis visur ir visada.

Čiau čiau šeimoje dažniausiai išsirenka vieną šeimininką, tačiau pripažįsta ir kitus šeimos narius. Čiau čiau sutaria su vaikais, tačiau su kitais šunimis bendrauja nenoriai, gali rodyti agresiją. Jei su kitais augintiniais namuose gyvens nuo mažumės, gali pripažinti ir kitus šunis ar kates. Būtina pasirūpinti savalaike socializacija ir dresūrą pradėti dar nuo mažumės.

Čiau čiau (Chow Chow)

Čiau čiau: priežiūra

Norintys įsigyti čiau čiau šuniuką pirmiausia turėtų išsirinkti patikimą veislyną. Šios veislės šunims gali pasireikšti įgimta minkštojo gomurio hipoplazija, besivystant gali atsirasti ir kitų sveikatos sutrikimų – šlaunikaulio ir alkūnės displazija, glaukoma, akies voko įvirtimas, ir t.t. Vis dėlto, tai yra gana sveika šunų veislė ir įvairių susirgimų pasitaiko ne taip ir dažnai.

Įsigiję šuniuką pasirūpinkite socializacija ir dresūra (lankyti dresūros pamokas vertėtų pradėti kuo anksčiau).

Dėl savo tankaus kailio čiau čiau gali būti jautrus tiesioginiams saulės spinduliams bei karštam orui, svarbu saugoti šunį nuo perkaitimo.

Būtina parinkti tinkamą pašarą ir jį normuoti – šios veislės šunys yra linkę tukti.

Kailį svarbu reguliariai šukuoti, maudyti čiau čiau šunis reikėtų saikingai (visada įsitikinkite, kad tinkamai išskalavote šampūną). Kartais šios veislės šunys nemėgsta būti šukuojami ir nesileidžia tai atlikti, todėl prie šukavimo pratinkite nuo mažumės, už tai apdovanokite skanėstais. Čiau čiau šunys gali gyventi ir bute ir nuosavame name – svarbu yra tai, kad su šunimi eitumėte pasivaikščioti. Tai užtikrins, kad namuose šuo bus visiškai ramus. Čiau čiau veislės šunys paprastai gyvena 11-12 metų.

ciau ciau suniukai

Privalumai

  • Lengvai perneša šaltį;
  • Sargus;
  • Lengvai prisitaiko bet kokioje aplinkoje.

Trūkumai

  • Kailiui reikia kasdienės priežiūros;
  • Gali pasireikšti įgimta minkštojo gomurio hipoplazija;
  • Kartais užsispyręs;
  • Turi polinkį kandžiotis;
  • Gali greit supykti;
  • Dažniausiai prisiriša tik prie vieno šeimininko.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.