Ispanų vandens šuo (Spanish Water Dog)

Ispanų vandens šuo (Spanish Water Dog)

 

Veislė: Ispanų vandens šuo
Kilmės šalis: Ispanija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Balta, ruda arba juoda spalva, galimos įvairios šių spalvų variacijos (šios veislės šunys dažnai būna dvispalviai)
Charakteris Protingas, ištikimas, judrus, energingas, linksmas, ištvermingas, mielas, draugiškas, paklusnus, darbštus, sargus
Ūgis: 38-50 cm
Svoris: 12-20 kg
Ilgaamžiškumas: 11-14 metų
Kiti pavadinimai: Perro de Agua Español, Spanish Water Dog
Hipoalerginis: Taip
Vados dydis:  

Ispanų vandens šuo yra vidutinio dydžio augintinis, pasižymintis ištverme ir patrauklia išvaizda. Šios veislės šunims yra būdingas aktyvaus gyvenimo ritmas, jie mielai bėgioja ir užsiima kita dinamiška veikla. Teigiama, kad ispanų vandens šunys yra ne tik puikūs aviganiai, bet taip pat ir medžiotojai bei žvejai. Tai yra ištikimi šunys, kurie tiesiog trykšta energija ir noru įtikti šeimininkui. Ispanų vandens šunys yra lengvai dresuojami, greitai išmoksta naujų komandų ir noriai jas vykdo.

ispanu vandens suo Spanish Water Dog

Veislės istorija

Šios veislės šunų kilmės teorijų yra ne viena, tačiau jos nėra oficialiai patvirtintos. Manoma, kad į Iberijos pusiasalį ispanų vandens šuo galėjo atvykti kartu su Viduržemio jūros regiono prekybininkais. Iberijos pusiasalyje šios veislės šunys gyvena jau nuo seno. Andalūzijoje šie šunys buvo labiausiai paplitę, jie talkininkavo ganant avis, medžiojant ar žvejojant. Ispanų vandens šunys buvo ne tik geri kompanionai, bet ir puikūs pagalbininkai! Ispanų vandens šunų labai gerai išvystyta rega, klausa ir uoslė. Taip pat spėjama, kad šie augintiniai yra kilę iš Afrikos.

Yra žinoma, kad ispanų vandens šunys dar 1100 metais gyveno Pirėnų pusiasalyje. Tai yra labai sena šunų veislė, kuri gali būti laikoma visų žinomų vandens šunų protėviais. Parodoje ispanų vandens šuo pirmą kartą pristatytas 1980 metais, oficialiai veislė pripažinta 1985 metais. Lietuvoje šios veislės šunys kol kas tikra retenybė.

Ispanų vandens šuo (Spanish Water Dog)

Ispanų vandens šuo: išvaizda

Ispanų vandens šunys yra vidutinio dydžio. Patinų aukštis ties ketera – nuo 40 iki 50 cm, patelių – 38-45 cm. Suaugę šios veislės patinai sveria nuo 16 iki 20 kg, patelės – 12-16 kg. Ispanų vandens šuns galva yra masyvi, su ryškiu perėjimu nuo kaktos iki snukio. Akys paprastai būna tamsios, ausys – trikampio formos. Letenos tvirtos, labai stipri kaulų struktūra. Uodega išaugusi vidutiniame aukštyje, šuniukai kartais gimsta su trumpa uodega. Kailio struktūra kiek primena avies vilną. Jaunų šuniukų plaukai trumpi ir garbanoti, augant kailis tampa ilgesnis, gali susiformuoti vilnos „virvelės“. Ispanų vandens šunys gali būti baltos, rudos arba juodos spalvos, galimos įvairios šių spalvų variacijos (šios veislės šunys dažnai būna dvispalviai). Ispanų vandens šunų kailis yra hipoalerginis.

Ispanų vandens šuo (Spanish Water Dog)

Ispanų vandens šuo: charakteris

Ispanų vandens šunys yra gana ramaus būdo. Jie yra atsidavę savo šeimininkui ir kitiems šeimos nariams. Nepažįstamuosius vertina gana įtariai, tačiau nerodo agresijos požymių. Rekomenduojama nepalikti šių šunų su vaikais, jų žaidimus turėtų stebėti suaugusieji. Su kitais šunimis ispanų vandens šunys paprastai bendrauja gana noriai, retai rodo dominavimo ženklus.

Svarbu žinoti, kad šiems šunims yra reikalingas didelis fizinis krūvis, todėl norintys įsigyti ispanų vandens šunį turėtų pagalvoti, ar šuniui galės skirti pakankamai daug laiko. Idealu, jei būsimiems šeimininkams nėra svetimas aktyvus gyvenimo būdas – ispanų vandens šuo taps tikrai puikiu kompanionu.

Ispanų vandens šunys yra lengvai dresuojami, greitai įsimena naujas komandas. Svarbu dresūra užsiimti nuo mažumės – tokiu atveju pasieksite tikrai puikių rezultatų.

ispanu vandens suo Spanish Water Dog

Ispanų vandens šuo: priežiūra

Ispanų vandens šunys yra gana sveika veislė, tačiau jiems taip pat yra būdingos kai kurios ligos. Ispanų vandens šunims gali pasireikšti alergija, klubo sąnario displazija, glaukoma, hipotireozė, progresuojanti tinklainės atrofija. Būtent dėl šių ligų tikimybės svarbu pasirinkti atsakingą veisėją. Veisiamiems šunims kas metus turėtų būti tikrinamos akys, atliekami tyrimai, parodantys, kad šuo neturi skydliaukės sutrikimų ir displazijos. Šunys, turintys šių sveikatos sutrikimų, negali būti veisiami. Dažnais atvejais įgimtų ligų yra galima išvengti, tačiau taip pat svarbu pasirūpinti ir tinkama augintinio priežiūra.

Vienas svarbiausių dalykų – tai tinkama mityba, kuri užtikrina, kad šuo gaus pakankamą kiekį reikalingų medžiagų. Ispanų vandens šunims yra būdingas nutukimas, todėl svarbus pakankamas fizinis aktyvumas bei maisto normavimas. Ispanų vandens šuns jokiu būdu negalima peršerti!

Kiekvieną dieną šuo turi būti vedamas į ilgus pasivaikščiojimus, taip pat svarbu iškrauti šunį ne vien tik fiziškai, bet taip pat ir psichologiškai. Ispanų vandens šuo tikrai mielai mokysis naujų komandų! Reikalinga savalaikė socializacija ir dresūra. Idealu, jei šuns dresūra užsiima ne tik šuns šeimininkas, bet visa šeima – tai visada garantuoja patį geriausią rezultatą.

Ispanų vandens šunų kailis nereikalauja ypatingos priežiūros – pakanka jį reguliariai šukuoti ir pašalinti sąvėlas. Šiltuoju metų laikų ispanų vandens šunų kailis gali būti patrumpinamas. Maudyti šios veislės šunis reikėtų pagal poreikį. Tiesa, jis neperšlampa, todėl ispanų vandens šunys visada mielai mirksta vandens telkiniuose, ir visai nesvarbu, kokios temperatūros vanduo.

Ispanų vandens šunys yra labai mieli ir protingi augintiniai, kurie gali išmokti pačių įvairiausių dalykų. Bendro paklusnumo dresūra? Gerai! Šunų sportas? Kodėl gi ne! Įvairūs triukai? Irgi gerai! Svarbiausia, kad šuo gautų pakankamą fizinį krūvį ir visą gyvenimą galėtų mokytis naujų dalykų – tam ispanų vandens šunys yra tikrai labai imlūs.

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Geras sarginis šuo;
  • Stiprios sveikatos;
  • Draugiškas su kitais šunimis;
  • Nereikalaujantis daug priežiūros;

Trūkumai

  • Gali būti nedraugiškas su vaikais;
  • Linkęs į nutukimą;
  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.